Jak rozpoznać czy kaszel jest suchy czy mokry?

Kaszel to jeden z objawów, który towarzyszy nam przy różnego rodzaju chorobach. Najczęściej świadczy o toczącej się w naszym organizmie infekcji, bakteryjnej lub wirusowej. Może być oznaką ostrej fazy choroby układu oddechowego lub być objawem przewlekłym. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kaszlu: suchy i mokry. Jak rozpoznać, z którym mamy do czynienia? To niezwykle istotne, bo zupełnie inaczej postępuje się w przypadku kaszlu suchego, a inaczej w przypadku kaszlu mokrego.

Kaszel mokry niemal zawsze jest objawem choroby układu oddechowego, np. zwykłej infekcji bakteryjnej lub poważniejszych stanów, takich jak zapalenie płuc, krtani czy oskrzeli. Chory zazwyczaj nie ma problemu z rozpoznaniem tego rodzaju kaszlu. Podczas odkrztuszania pojawia się charakterystyczna wydzielina. Może mieć mlecznobiały lub żółtawy kolor, jest lepka i dosyć gęsta. Obecność tego typu wydzieliny bez wątpliwości pozwoli określić rodzaj kaszlu. By wspomóc organizm w walce z nim, należy stosować środki rozrzedzające wydzielinę, które ułatwią częste odkrztuszanie. Lekarze podkreślają, że to bardzo ważny proces w walce z chorobą. Razem z wydzieliną pozbywamy się organizmu drobnoustrojów, które wywołują stan zapalny. 

Kaszel suchy może towarzyszyć różnego rodzaju stanom chorobowym, np. astmie, alergii czy infekcji. Może być też sygnałem mówiącym o innych schorzeniach np. niewydolności serca. Jednak jeśli kaszlowi towarzyszą inne objawy, takie jak podwyższona temperatura, ból gardła, mięśni czy ogólne rozbicie, oznacza to, że mamy do czynienia z infekcją. Zazwyczaj kaszel suchy występuje na początku choroby i ma charakter napadowy – jest męczący i nie powoduje odkrztuszania. Dopiero po kilku dniach, suchy kaszel samoistnie zmienia się w kaszel mokry. 

W aptekach znajdziemy wiele różnych specyfików na oba rodzaje kaszlu. Rozpoznanie jego charakteru jest kluczowe przed rozpoczęciem leczenia. Zarówno lekarz, jak i farmaceuta musi wiedzieć, z którym objawem ma do czynienia. Jeśli jednak wolimy postawić na naturalne metody leczenia, ulgę zarówno w przypadku kaszlu suchego jak i mokrego, może przynieść stosowanie syropu z cebuli. To sprawdzony sposób, który stosowany jest w medycynie naturalnej od wielu lat. Dzięki zawartym w cebuli olejkom lotnym, syrop przyspiesza odkrztuszanie, działa bakteriobójczo i odkażająco. Jego wykonanie jest bardzo proste – wystarczy posiekaną drobno cebulę zasypać cukrem i rozgniecionym czosnkiem. Taką miksturę zamykamy na dobę w szklanym słoiku, a po tym czasie przelewamy przez gazę do czystego pojemnika. W razie infekcji podajemy choremu łyżkę syropu 3 razy dziennie.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci