Jak radzić sobie z potem?

Mokra koszulka i nieprzyjemny zapach… Z problemem nadmiernej potliwości zmaga się bardzo wiele osób. Problem dotyczy m.in. większości nastolatków i wiąże się ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ich ciele. By uniknąć nieprzyjemnego zapachu należy kąpać się przynajmniej dwa razy dziennie i używać odpowiedniego antyperspirantu. Warto też nosić ubrania z naturalnych, przepuszczających powietrze tkanin. Najczęściej problem sam mija po 20 roku życia. 

Często jednak ze zjawiskiem nadmiernej potliwości borykają się osoby dorosłe. Taki problem może mieć różne przyczyny, dlatego też nie ma jednej konkretnej metody na jego wyeliminowanie. Najczęściej wzmożone pocenie wiąże się z gorączką, np. grypa, angina czy zapalenie oskrzeli lub płuc. Organizm chorej osoby produkuje więcej potu w odpowiedzi na wysoką temperaturę. To stan całkowicie naturalny i – jak przekonują lekarze – bardzo pożądany. Oznacza, że organizm walczy z infekcją. Lekarze zwracają uwagę, że na nadmierną potliwość może wpływać zła dieta. Tłuste jedzenie niskiej jakości, czy posiłki typu fast food często powodują nasilenie problemu, dlatego należy rozważyć zmiany w nawykach żywieniowych. Eksperci dodają też, że warto wyeliminować z diety alkohol i rzucić papierosy. 

Nadmierne pocenie się może mieć też podłoże psychiczne. Dochodzi do niego wtedy, gdy bardzo się zdenerwujemy lub jesteśmy poddani innym silnym bodźcom emocjonalnym. Najczęściej poci się wtedy twarz, a także ręce, stopy, pachy i pachwiny. W takim wypadku można zainwestować w tzw. blokery. Tabletki całkowicie hamują wydzielanie potu. To nie rozwiązuje jednak podłoża problemu. Warto zastanowić się w jakich konkretnie sytuacjach dochodzi do wzmożonego pocenia się. Pomocna może okazać się rozmowa z psychologiem lub psychoterapeutą. Eksperci polecają też praktykę medytacji. Techniki relaksacyjne mogą okazać się bardzo pomocne przy rozładowywaniu stresu i napięć mięśniowych.

Warto pamiętać jednak, że wzmożone pocenie może wiązać się także z bardzo poważnymi problemami medycznymi. Takie objawy towarzyszą np. gruźlicy czy malarii. Nadmierne pocenie występuje też u osób chorych na cukrzycę, nadczynność tarczycy czy niektóre nowotwory, takie jak rak trzustki, chłoniaki czy białaczka. Naszą szczególną czujność powinny wzbudzić zlewne lub nocne poty, a także pot o dziwnym zapachu. Takie dolegliwości koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci