Jak chronić się przed koronawirusem i co robić podczas domowej kwarantanny?

06.04.2020

|

Zdrowie

Jak chronić się przed koronawirusem i co robić podczas domowej kwarantanny?

Ostatnie tygodnie są zdominowane przez temat koronawirusa. Chociaż wszyscy liczymy na to, że naukowcy szybko opracują skuteczną szczepionkę, to w praktyce tempo rozwoju epidemii w dużym stopniu zależy od naszych indywidualnych zachowań. Warto więc nie tylko przyłączyć się do akcji „Zostań w domu”, ale także stosować inne metody chroniące nas przed zachorowaniem.

Czym jest akcja „Zostań w domu”?

Akcja „Zostań w domu”, która jest popularna m.in. w mediach społecznościowych pod hash tagiem #zostańwdomu zachęca do ograniczenia wszelkich form aktywności poza naszymi czterema kątami. Oczywiście nie każdy może pracować zdalnie i tak podstawowe obowiązki jak wyjście do biura, lekarza czy na zakupy możemy bez przeszkód realizować, to warto zastanowić się nad koniecznością pójścia na spacer czy w odwiedziny u znajomych.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Pamiętajmy, że koronawirus jest zagrożeniem dla wszystkich ludzi, nie tylko tych w podeszłym wieku. Fakt, że osoby młodsze zazwyczaj przechodzą chorobę w sposób łagodniejszy, nie oznacza, że nie wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem życia. Dlatego wszyscy powinniśmy stosować dodatkowe środki bezpieczeństwa, które są związane przede wszystkim z częstym i dokładnym myciem rąk.

Ponadto powinniśmy unikać dotykania rękoma do twarzy, a jeżeli kichamy czy kaszlemy – robić to w zgięcie łokcia, a nigdy w dłoń. Dodatkowo należy dezynfekować często dotykane powierzchnie, takie jak stoły, blaty czy klamki. Wychodząc na zakupy warto zaopatrzyć się w jednorazowe rękawiczki, a dokonując płatności, korzystać z metod zbliżeniowych, które nie wymagają chociażby dotykania terminala.

Jakie płyny dezynfekujące ręce są rekomendowane?

Szczególnie w aktualnej sytuacji warto mieć przy sobie żel lub płyn do dezynfekcji rąk. Zalecane jest korzystanie z produktów na bazie alkoholu, który skutecznie zabija niebezpieczne dla nas wirusy i bakterie. Odpowiednie środki można kupić w drogeriach lub aptekach, a także przygotować w domu. Pamiętajmy, aby dezynfekować ręce za każdym razem po wyjściu z pojazdów komunikacji publicznej lub z innych miejsc, gdzie stykaliśmy się z potencjalnie zabrudzonymi powierzchniami.

Co można robić w domu podczas kwarantanny?

Domowa kwarantanna to doskonała okazja, by spędzić więcej czasu z rodziną, a także rozwijać swoje hobby i pasje. Pamiętajmy, że nasze zachowania mogą być inspiracją dla innych, dlatego zachęcamy, aby każdą formę atrakcyjnego spędzania czasu w domu dokumentować zdjęciami i publikować na portalach społecznościowych z hash tagiem #zostańwdomu. W ten sposób wspólnie możemy zadbać o nasze bezpieczeństwo i przyspieszyć powrót do dobrze znanej i miło wspominanej normalności.