Ile kroków powinno się robić każdego dnia?

18.02.2020

|

Zdrowie

Ile kroków powinno się robić każdego dnia?

Nie od dziś wiadomo, że spacer to jedna z najzdrowszych aktywności fizycznych. Chodzić może każdy, dlatego jest to idealna forma na spędzanie wolnego czasu. Pozwoli nie tylko zadbać o prawidłową kondycję czy schudnąć, ale także korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie i zdrowie. Dużo osób zastanawia się jednak, ile kroków powinno się robić każdego dnia? Poniżej odpowiadamy na to pytanie i wyjaśniamy, w czym mogą pomóc długie spacery.

Ile kroków należy robić w ciągu dnia?

Spacery to bardzo ciekawy rodzaj aktywności fizycznej. Są zalecane dla osób w każdym wieku, ponieważ wiążą się z licznymi korzyściami dla organizmu. Światowa Organizacja Zdrowia przekonuje, że zdrowy człowiek powinien każdego dnia robić ok. 10 tysięcy kroków, a przynajmniej od 6 do 8 tysięcy. W przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe czy zmagających się z niepełnosprawnością ta liczba jest znacznie mniejsza. Od tych ludzi wymaga się od 3,5 do 5,5 tysiąca kroków dziennie. Niestety mało kto z nas faktycznie robi takie dystanse każdego dnia. Okazuje się, że przeciętny człowiek wykonuje tylko ok. 2,5 tysiąca kroków prze dobę. Jest to bardzo słaby wynik, który z pewnością nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

10 000 kroków – ile to kilometrów?

10 tysięcy wydaje się bardzo dużą liczbą, dlatego wiele osób zastanawia się, ile to kilometrów. To oczywiście zależy od tego, jak wyglądają Twoje kroki. Przyjmuje się, że przeciętny krok ma długość od 60 do 80 cm. Oznacza to, że każdego dnia powinno się przejść dystans ok. 6 kilometrów. Taka odległość może okazać się nieosiągalna dla osób, które wcześniej nie uprawiały żadnego sportu. Jeśli należysz do grona tych ludzi to zacznij od pokonywania 5 tysięcy kroków każdego dnia. Początkowo zrezygnuj z komunikacji czy samochodu i zastępuj te środki transportu spacerami. Dobrym pomysłem jest również wybieranie schodów zamiast windy.

W jaki sposób liczyć kroki na spacerze?

Ostatnio dużą popularność zyskały krokomierze i aplikacje liczące kroki. Są dostępne na rynku w postaci specjalnych opasek czy zegarków sportowych. Należy jednak uważać na te gadżety, ponieważ niekiedy liczą kroki nawet podczas przypadkowego machnięcia ręką, przez co wynik może okazać się mylny. Pokonywane przez nas odległości możemy również mierzyć za pomocą telefonów komórkowych. Wystarczy ściągnąć odpowiednią aplikację, która będzie liczyła robione przez nas kroki. Ponadto urządzenia podpowiadają liczbę spalonych kalorii, aktualne tętno, a także jakość snu.

Dlaczego warto spacerować?

Liczba kroków, które powinniśmy robić każdego dnia jest bardzo ważna dla naszego zdrowia. Niestety często o tym zapominamy i zastępujemy spacery komunikacją miejską czy samochodami. Warto jednak poświęcić dziennie chociaż kilkanaście minut na chodzenie. Taki rodzaj aktywności fizycznej w dużym stopniu zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, a także udaru mózgu czy zawału serca. Ponadto wzmacnia więzadła i mięśnia, wyrównuje ciśnienie tętnicze oraz zwiększa tempo przemiany materii. Długie spacery wspomagają oczywiście odchudzanie. Mało kto wie, że chodzenie poprawia również samopoczucie, dodaje energii i zwalnia procesy starzenia się organizmu.