Domowe sposoby na przeziębienie

Zatkany nos, ból gardła, uporczywy kaszel, chrypka czy podwyższona temperatura. Czy tego chcemy czy nie – w okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej podatni na przeziębienie. Ma na to wpływ wiele czynników, m.in. dieta uboga w naturalne witaminy, niska temperatura, stres i zmęczenie – to tylko niektóre z nich. Jak walczyć z objawami przeziębienia? Kiedy wybrać się do lekarza i czy są naturalne metody walki z chorobą?

Już nasze prababcie świetnie zdawały sobie sprawę, że w razie przeziębienia, pomocy najlepiej szukać we własnej kuchni. W każdym domu znajdą się produkty, które dzięki swoim właściwościom, pomogą uporać się z pierwszymi objawami choroby. Specjaliści podkreślają też, że wszystkie podane niżej sposoby, warto stosować systematycznie – nie tylko nie zaszkodzą, ale wspomogą naszą odporność.

Jednym z najlepszych i najtańszych naturalnych antybiotyków jest oczywiście czosnek. Dzięki zawartym w nim związkom, czosnek doskonale radzi sobie ze zwalczaniem chorobotwórczych drobnoustrojów. Wystarczą 1-2 ząbki dziennie. Należy pamiętać jednak by w celach leczniczych jeść czosnek surowy, bo smażony lub pieczony – traci swoje właściwości bakteriobójcze. Wiele osób narzeka jednak na jego silny i ostry zapach. By go zneutralizować, wystarczy spożywać czosnek razem ze świeżą miętą lub natką pietruszki.

Lekarze podkreślają, by w razie przeziębienia dużo pić – niegazowanej wody, herbaty i naparów z ziół. Dzięki temu pomagamy naszemu organizmowi wydalić toksyny z organizmu. By dodatkowo wspomóc nasz organizm, warto pić herbatę z miodem i cytryną. Prozdrowotne właściwości miodu, znane są już od wielu lat. Ten wytwarzany przez pszczoły specjał, pomaga w walce z uporczywym kaszlem. Napój ma też właściwości rozgrzewające. W przypadku podwyższonej temperatury warto sięgnąć po napar z lipy z dodatkiem malinowego soku. Taki eliksir ma właściwości napotne. Po wypiciu, należy położyć się do łóżka i dokładnie przykryć.

Świetnym sposobem na kaszel, jest praktykowany przez nasze babcie, syrop z cebuli. Choć nie brzmi to zachęcająco, taka mikstura potrafi świetnie pomóc osobom, które zmagają się z chrypką. Wykazuje też silne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. By samodzielnie wykonać taki syrop, wystarczy drobno pokroić cebulę, potem przełożyć do kubka, zasypać cukrem i przykryć. Po kilku godzinach cebula puści sok. Specjaliści radzą, by w razie przeziębienia spożywać 2-3 łyżeczki dziennie.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci