3 zioła lecznicze, które możesz uprawiać w domu

21.01.2020

|

Zdrowie

3 zioła lecznicze, które możesz uprawiać w domu

Zioła lecznicze znajdziesz w sklepie, ale większość z nich możesz samodzielnie uprawiać w domu. Charakteryzują się wieloma właściwościami zdrowotnymi, dlatego jeśli cierpisz na jakieś schorzenia to koniecznie powinieneś zapoznać się z ich wartościami. Aby rozpocząć domową uprawę ziół nie trzeba wybierać się po nie do sklepu. Wystarczy pójść na spacer, ponieważ polskie krajobrazy są bogate w cenne zioła lecznicze. Poniżej podpowiadamy, jak uprawiać w domu szałwię lekarską, kolendrę oraz natkę pietruszki. Wyjaśniamy również, jakie właściwości zdrowotne posiadają te rośliny.

Domowa uprawa szałwii lekarskiej

Szałwia lekarska to bylina posiadająca wiele cennych właściwości, dlatego jej uprawa jest jak najbardziej korzystna. Znajdziesz ją na łąkach na przełomie czerwca i lipca. Rozpoznasz ją dzięki niebieskim bądź fioletowym kwiatom. Jeśli planujesz rozpocząć uprawę szałwii powinieneś zdawać sobie sprawę, że roślina lubi nasłonecznione i ciepłe miejsca. Warto umieścić ją na podłożu średnio żyznym i przepuszczalnym. Szałwię należy przycinać wiosną. Zwiększy to rozkrzewienie rośliny i spowoduje ładniejsze wybarwienie liści.

Do czego stosować szałwię lekarską?

Uprawa szałwii lekarskiej nie jest skomplikowana, a można dzięki niej zyskać wiele korzyści. Roślinę chętnie wykorzystuje się w kuchni podczas przygotowywania potraw, ponieważ dodaje im odpowiedniego smaku. Szałwia polecana jest szczególnie osobom zmagającym się z problemami trawienia, gdyż roślina posiada działanie bakteriobójcze. Napar z niej okazuje się idealny w przypadku bólów zębów czy dziąseł.

Jak uprawiać kolendrę?

Kolendra to roślina charakteryzująca się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Z tego powodu jest chętnie uprawiana. W tym celu idealnie nadaje się gatunek uprawny rośliny, czyli kolendra siewna. Należy ją umieścić w lekkiej i ciepłej glebie, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Nasiona należy wysiewać w rządkach co 30-40 cm. Warto robić to w połowie lata, natomiast zbiór owoców powinien przypadać na pierwszą połowę kwietnia. Kolendrę można również trzymać w doniczce na parapecie.

W jakim celu stosować kolendrę?

Kolendra okazuje się doskonała na niestrawność, a także w walce z pasożytami jelitowymi. Natomiast z nasion rośliny można pozyskać olejek, który działa wiatropędnie. Jest idealny na bóle brzucha powodowane wzdęciami. Kolendra ma również właściwości zwiększające apetyt. Ponadto oczyszcza wątrobę i skutecznie przeciwdziała zatruciom pokarmowym.

Uprawa natki pietruszki w domowym zaciszu

Natka pietruszki, podobnie jak inne rośliny charakteryzuje się licznymi właściwościami zdrowotnymi. Bez problemu można ją hodować nawet na parapecie. W tym celu należy włożyć korzenie pietruszki do głębokiej doniczki wypełnionej ziemią. Natkę pietruszki warto sadzić gęsto. Doniczkę z rośliną ustaw w dobrze nasłonecznionym miejscu. Podlewaj ją, gdy zauważysz, że ziemia jest sucha. Uprawa natki pietruszki jest bardzo korzystna, ponieważ najlepsza i najcenniejsza jest świeża roślina.

Bogate zastosowanie natki pietruszki

Warto uprawiać tę roślinę w domu, ponieważ posiada wiele właściwości zdrowotnych. Łagodzi nerwobóle, działa moczopędnie, a także pomaga w leczeniu kamicy moczowej. Ponadto natka pietruszki poprawia trawienie i wspomaga odtruwanie organizmu. Jest bogata w wiele witamin, dzięki czemu doskonale wpływa na wzrok i cerę. Żucie jej listków okazuje się idealnym pomysłem na poprawę nieświeżego oddechu.