3 domowe sposoby na białe zęby

11.03.2020

|

Zdrowie

3 domowe sposoby na białe zęby

Śnieżnobiały uśmiech znany z telewizyjnych ekranów to marzenie wielu osób. Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów wybielających – pasków, płynów czy past, co może stanowić dobrą alternatywę dla drogich zabiegów w gabinetach stomatologicznych. Sprawdzamy, które metody do samodzielnego zastosowania są aktualnie najpopularniejsze.

Pasty do zębów

Nie wszystkie pasty do zębów mają właściwości wybielające, a zazwyczaj najskuteczniejsze preparaty możemy kupić w aptekach. Są to pasty, które zawierają środki ścierające, mające za zadanie usuwać występujące na powierzchni zębów przebarwienia. Nierzadko w ich składzie znajdują się także łagodne substancje wybielające.

Główną zaletą wybielających past do zębów jest łatwość ich stosowania. Czasami należy używać ich zamiast standardowej pasty, a w innych przypadkach jako uzupełnienie używanego na co dzień produktu. Aplikacja odbywa się z wykorzystaniem szczoteczki do zębów, a częstotliwość stosowania i ewentualne przeciwwskazania są opisane w dołączonej do pudełka ulotce.

Zestawy do wybielania zębów

W wielu miejscach możemy kupić gotowe zestawy do wybielania zębów. Czasami przybierają one postać pasków czy nakładek, a w innych przypadkach specjalnych aplikatorów, np. w postaci sztyftu. Niezależnie od formy, ich działanie jest zazwyczaj oparte o tą samą substancję aktywną, czyli nadtlenek karbamidu.

Gotowe zestawy najlepiej sprawdzają się w przypadku niewielkich odbarwień, które powstały wskutek częstego picia kawy czy czerwonego wina. Zazwyczaj ich skuteczność ocenia się jako nieco większą niż ma to miejsce w przypadku past do zębów. Należy jednak ściśle stosować się do wytycznych producenta i nie przekraczać zalecanego czasu stosowania produktu.

Naturalne sposoby na wybielanie zębów

W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na wybielanie zębów. Należy mieć jednak świadomość, że chociaż wizualnie mogą one poprawiać wygląd naszych zębów, to w praktyce mogą być dla nas niebezpieczne. Polecane przez wiele osób szczotkowanie z użyciem soli czy sody oczyszczonej mogą zetrzeć osad, ale jednocześnie uszkodzić szkliwo i zwiększyć naszą podatność na próchnicę.

Są jednak metody, które mogą bez ryzyka poprawić wygląd naszych zębów. W tym miejscu można wymienić chociażby jabłka, marchew czy seler. Ich spożywanie wpływa na zwiększoną produkcję śliny, która pozwala oczyścić nasze zęby z resztek jedzenia. Podobne działanie ma także żucie gumy bez cukru, a jej używanie dodatkowo neutralizuje powodujące próchnicę kwasy.

Skonsultuj się z lekarzem dentystą

Pamiętajmy, że wszystkie domowe sposoby wybielania zębów należy stosować w oparciu o ulotkę i wytyczne producentów. Jeżeli obserwujemy niepokojące objawy, należy natychmiast przerwać kurację i skonsultować się z lekarzem dentystą. Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku środków oferowanych w Internecie – szczególnie poza oficjalną dystrybucją, np. w serwisach ogłoszeniowych.