Zakaz handlu w niedziele

Zakaz handlu w Polsce pojawił się równo z datą 1 marca 2018 roku. Od tego czasu zakupy możliwe są jedynie w wybrane niedzielę miesiąca. Uchwała potwierdzająca to prawo wywołuje wiele kontrowersji i spornych dyskusji. Dlaczego? 

Co ma na celu ustawa o zakazie handlu?

Początkowo głównym powodem wprowadzenia zakazu było dbanie o dobro ludzi pracujących w niedzielę. Pracownicy mieli mieć więcej czasu dla siebie i rodziny, a niedzielę spędzić na odpoczynku, a nie na pracy. Jednak mało kto pomyślał o pracownikach innych miejsc. Kina, teatry, restauracje czy służby takie jak policja, pogotowie, straż pożarna. Tych osób i stanowisk zakaz ma nie obejmować. Już ten fakt wydaje się dla wielu niesprawiedliwy i wzbudza wiele negatywnych emocji.

Kolejnym powodem wprowadzenia ustawy było zamknięcie galerii handlowych, w których jak wiadomo większość osób spędza całe popołudnia niedzielne, traktując to miejsce jak centrum rozrywki, spacerów i odpoczynku po całym tygodniu pracy. Nie da się ukryć, że jest to dobry pomysł, jednak czy ludzie zaczną dzięki temu spędzać ten czas bardziej kulturalnie i aktywnie?

Początkowo ustawa obejmuje wybrane niedziele w miesiącu jednak z roku na rok ilość wolnych dni będzie się zmniejszać.

W jakie dni można robić zakupy ?

Oczywiście zakupy bez problemu można robić podczas całego tygodnia pracy i w soboty. Zakaz handlu od marca 2018 obejmuje wszystkie święta, ale nie tylko. Zgodnie z ustawą, wyłączone z handlu będą dodatkowe terminy - niedziele. Jeszcze w tym roku, sklepy pracować będą w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, jednak od 2019 roku ustawa zmienia zasady - zakaz handlu będzie obowiązywał we wszystkie niedziele miesiąca, z drobnymi wyjątkami (dni przed najważniejszymi świętami, jakimi jest np. Boże Narodzenie).

Od lipca do końca roku 2018 niedziele wolne od handlu to:

  • 8, 15 i 22 lipca,
  • 12 i 19 sierpnia, 
  • 9, 16 i 23 września,
  • 14 i 21 października,
  • 11 i 18 listopada,
  • 9 grudnia.

Gdzie można robić zakupy w niedzielę niehandlową?

Zakaz handlu dotyczy sklepów spożywczych oraz centrów handlowych. Jednak nie wszystkie miejsca są objęte tym zakazem. W niedziele wolne od handlu, będzie można zrobić zakupy tam, gdzie działalność prowadzona jest na własny rachunek i we własnym imieniu. Będą to między innymi: apteki, cukiernie, stacje benzynowe, sklepiki osiedlowe, piekarnie, sklepy na dworcu, sklepy z pamiątkami czy nawet kwiaciarnie.

Wielu właścicieli sklepów próbuje jednak obejść ten zakaz, przykładowo na stacjach benzynowy pojawiać będzie się coraz szerszy asortyment. Mowa tu nie tylko o dotychczasowych przekąskach i artykułach spożywczych, ale także o produktach mięsnych, obuwiu, sprzętach AGD i RTV oraz biżuterii.

Co ciekawe sklepów internetowych nie obowiązują nowe przepisy, a więc bez problemu mogą one funkcjonować, co jest dobrą wiadomością dla przeciwników ustawy.

Dodatkowo sklepy te oferują wiele interesujących promocji, jako pretekst podając dzień wolny od handlu. Jeśli ustawa przyjmie się na stałe, z pewnością można spodziewać się sklepów internetowych oferujących ekspresową dostawę towaru w niedzielę.

Jakie konsekwencje przynosi ustawa o zakazie handlu?

Niestety spotkać można zdecydowanie więcej przeciwników niż zwolenników nowych przepisów. Większość osób uważa, że jest to po prostu niesprawiedliwie wobec innych pracowników. Problemem jest także brak możliwość zrobienia zakupów, ponieważ wiele osób nie ma czasu na wykonanie tych czynności w trakcie tygodnia.

Dzięki tej ustawie, zaczęły mocniej pracować sklepy internetowe. Te nie są objęte zakazem, ponieważ teoretycznie wysyłka towarów odbywa się kolejnego dnia roboczego, a więc nie w dzień niehandlowy.

Również wiele sklepów prywatnych działa w niedzielę niehandlową, więc jest to zawsze jakaś alternatywa dla tych, którzy potrzebują wykonać zakupy akurat w ten dzień.

Jeśli chodzi o właścicieli sklepów zamkniętych w wybrane niedziele, twierdzą oni, że nie zauważają negatywnych skutków wynikających z ustawy. Wychodzi na to, że problem stanowi jedynie brak możliwości zrobienia zakupów, dla osób prywatnych.  

Jak widać temat wywiera sporo kontrowersji, jednak jakby nie patrzeć, wiele krajów żyje w taki sposób. W niektórych, np. Szwajcaria, sklepy zamknięte są w każdą niedzielę miesiąca i wcale nie powoduje to buntu, a wręcz przeciwnie, ludzie radzą sobie, planując swój dzień trochę dokładniej. Więc może istnieje nadzieja i ustawa o zakazie handlu przyjmie się w polskim narodzie?

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci