Nowe ograniczenia w handlu od soboty

26.03.2021

|

Zakupy

Nowe ograniczenia w handlu od soboty

Od 27.03.2021 r. zaczyna się twardy lockdown w Polsce. Rząd zdecydował o wprowadzeniu nowych obostrzeń, które na nowo sparaliżują życie wielu osób. Przedsiębiorcy muszą zamknąć swoje biznesy. Wśród nich są właściciele obiektów sportowych i rozrywkowych, a także wielu sklepów. Co zapowiedział premier na konferencji?

Twardy lockdown znów wprowadzony!

Wprowadzony już lockdown nie wystarczył, aby zatrzymać rozwój pandemii. Właśnie dlatego władze zdecydowały, że kolejne obostrzenia będą jeszcze surowsze. Wiąże się to z zamknięciem kolejnych biznesów, które dopiero co otworzyły swoje drzwi dla klientów. Od 27 marca zamknąć będą musiały się m.in. placówki handlowe w galeriach. Rząd zdecydował o dalszym zaostrzaniu restrykcji między innymi w placówkach rozrywkowych czy sportowych.

Zamknięte placówki handlowe

O nowym lockdownie podczas konferencji prasowej poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki. Handel w galeriach handlowych jest już zakazany. Wyjątek stanowią sklepy spożywcze, apteki czy np. salony prasowe. Kolejni handlowcy dołączą do przedsiębiorców z zakazem działalności. Teraz zamknięte zostaną również wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 mkw. Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Inne obostrzenia wprowadzone przez rząd

To nie koniec obostrzeń. Rząd zakazał także działalności salonom urody, fryzjerskim i kosmetycznym. Zamknął także przedszkola i żłobki. Wyjątkowo korzystać z nich mogą dzieci osób, które pracują jako medycy. Zakazano także działalności kin, teatrów i innych miejsc oferujących rozrywkę. Nie mogą działać także obiekty sportowe. „Stawką naszych działań jest właśnie to, żeby ratować życie naszych obywateli i dlatego ograniczenie mobilności i swobód gospodarczych w tym przypadku jest konieczne”. powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Święta w wąskim gronie?

Podczas konferencji premier namawiał także do spędzenia zbliżających się świąt w wąskim gronie. Pozwoli to zapobiec rozprzestrzenieniu się koronawirusa. Przypomniał także o konieczności zachowania dystansu społecznego i stosowaniu się do wszelkich zasad reżimu sanitarnego.

Obostrzenia mają obowiązywać do 9 kwietnia 2021 r.