Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

08.01.2020

|

Zakupy

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Urządzanie bądź remont mieszkania często wiąże się z koniecznością kupna nowej pralki. Jest to niezbędne urządzenie, dzięki któremu życie codzienne staje się nie tylko łatwiejsze, ale także wygodniejsze i przyjemniejsze. Wybór odpowiedniej pralki nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak się początkowo może wydawać. Przed kupującym pojawia się wiele pytań, na które nie zawsze jest sam sobie w stanie odpowiedzieć. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie pralki.

Zastanów się, ile osób będzie z niej korzystało

Pierwszą kwestią, nad którą warto się pochylić jest wielkość oraz ładowność pralki. Te cechy zależą od ilości osób korzystających z urządzenia na co dzień. Jeśli w Twojej łazience jest bardzo mało miejsca lub mieszkasz sam to idealna okaże się pralka o ładowności 4 kg. Na pewno nie będzie ona jednak wystarczająca dla 2-3 osób. W takim przypadku polecamy pralkę o ładowności 5-6 kg. Natomiast dla standardowej 4-osobowej rodziny z pewnością idealne okaże się urządzenie o ładowności 7-8 kg. Przy większej ilości osób bezpieczna będzie pralka o ładowności powyżej 9 kg. Tak duże pralki pełnowymiarowe szczególnie polecamy rodzicom z większą ilością małych dzieci bądź gdy z jednej pralki korzystają dwie rodziny.

Duże znacznie ma również silnik

Nie każdy o tym wie, ale wybierając pralkę możemy zdecydować się na silnik szczotkowy lub bezszczotkowy, czyli inwerterowy. Ten pierwszy stosowany jest zazwyczaj w tańszych urządzeniach. Charakteryzuje się większą głośnością niż silnik inwerterowy. Drugi z wymienionych silników oznacza zdecydowanie większą trwałość urządzenia. Nie wydaje tak głośnych dźwięków, ale za to pralki z nim są nieco droższe. Jeśli nie masz ograniczonego budżetu na zakup pralki to postaw na urządzenie z silnikiem inwerterowym. Pozwoli Ci to korzystać z pralki przez dłuższy czas.

Pralka ładowana od góry, od frontu czy wirówka?

To kolejny dylemat, przed którym stają osoby zastanawiające się nad kupnem nowej pralki. Najtańszą opcją są oczywiście wirówki. Niestety nie posiadają one żadnych dodatków funkcji. Ponadto charakteryzują się małym załadunkiem i niskim poziomem obrotów. Dlatego dużo bardziej polecamy dwa pozostałe rodzaje urządzeń. Pralki ładowane od góry idealnie sprawdzają się w łazienkach o małych wymiarach, ponieważ można je zastawić i nie potrzebują dodatkowego miejsca na otwarcie drzwi. Ładniej prezentują się jednak pralki ładowane od frontu, które dodatkowo mają też najszerszy wybór parametrów, różnorodnych funkcji i dodatkowych opcji. Są praktyczne i bardzo wygodne, dlatego jeśli Twój budżet i wymiary łazienki na to pozwalają – postaw właśnie na ten rodzaj pralki.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie pralki?

Decydując się na wybór nowej pralki zwróć uwagę na funkcje, jakie posiada. Niekiedy stanowią one dużą wygodę za niewiele większą kwotę. Pamiętaj, że pralka to zakup na kilka lat, dlatego nie warto oszczędzać na tym urządzeniu. Podczas jego wyboru zwróć uwagę na takie funkcje i cechy, jak zabezpieczenie przed zalaniem, programy prania, programator elektroniczny, programowanie czasowe, blokada rodzicielska, regulacja temperatury oraz programy parowe.