Ile alkoholu kupić na wesele?

19.02.2020

|

Zakupy

Ile alkoholu kupić na wesele?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie! Zwłaszcza, jeśli planujecie zaprosić dużo osób. Należy starannie dopracować każdy szczegół, aby wszyscy wyszli z Waszego przyjęcia zadowoleni i usatysfakcjonowani. Oprócz dobrej muzyki i pysznego jedzenia przyda się schłodzony alkohol. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na organizację wesela bezalkoholowego, ale mimo to nadal dużo Młodych Par częstuje swoich gości alkoholem. Przed jego zakupem warto się zastanowić, ile osób będzie go spożywało. Poniżej podpowiadamy, ile alkoholu kupić na wesele.

Jaka ilość alkoholu będzie wystarczająca na wesele i poprawiny?

Jedna z podstawowych zasad dotycząca organizacji wesela mówi, że powinno się przygotować 0,5 litra wódki na osobę. Nie należy się jednak sztywno trzymać tej reguły, ponieważ ilość potrzebnego alkoholu zależy od różnych czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę ewentualne poprawiny. Jeśli myślicie o weselu dwudniowym to warto przygotować większą liczbę butelek wódki. Drugiego dnia zazwyczaj mniej osób pije alkohol, dlatego możecie przyjąć, że na wesele oraz poprawiny należy przygotować 0,7 litra na jednego gościa.

Nie uwzględniaj na liście wszystkich gości

Aby przygotować odpowiednią ilość alkoholu na wesele, należy policzyć gości. Nie uwzględniaj na tej liście dzieci oraz kobiet w ciąży lub karmiących. Być może jest jeszcze kilka innych osób, które wiesz, że z jakiegoś powodu na pewno nie będą piły napojów alkoholowych. Jeśli na weselu pojawi się drinkbar to weź pod uwagę, że część gości korzystając z tej usługi, nie będzie piła wódki dostępnej na stole.

Alkohol potrzebny dodatkowo

Zastanawiając się nad ilością wódki na wesele nie bierzcie pod uwagę wyłącznie butelek, które zostaną postawione na stół. Powinniście pamiętać, że podczas drogi na salę mogą pojawić się bramki weselne, na których za przejazd należy zapłacić wódką. W niektórych regionach Polski popularny jest również zwyczaj, że Pan Młody wykupuje Pannę Młodą alkoholem. Kilka dodatkowych butelek może Wam się przydać również na zabawach i oczepinach. Biorąc pod uwagę te kwestie, warto dokupić kilka litrów alkoholu więcej. Jeśli po weselu zostaną jakieś napoje – będziecie mogli je wykorzystać. Dużo gorzej, gdy alkoholu na weselu zabraknie.

Jakim alkoholem częstować weselnych gości?

Wiele osób nie wyobraża sobie dobrego wesela bez wódki, dlatego to właśnie ona stanowi najważniejszy alkohol podczas tej nocy. Kobiety jednak częściej preferują wino bądź nalewki. Z tego powodu warto przygotować również inne rodzaje alkoholu na wesele. Urozmaicając wybór, możecie się spodziewać, że podczas przyjęcia goście będą sięgali po inne trunki, rezygnując z wódki. Jeśli zdecydowaliście się na ślub w trakcie upalnych miesięcy, takich jak lipiec czy sierpień to dobrą opcją alkoholu może okazać się schłodzone białe wino. Natomiast zimową porą goście dużo chętniej sięgają po wino czerwone. Jeżeli zastanawiacie się, ile butelek wina przygotować to warto kierować się tą zasadą – gdy na stole wino pojawia się w towarzystwie wódki, należy zastosować przelicznik jednej butelki wina na dwie osoby.

W jaki sposób podawać alkohol na weselu?

Oprócz przygotowania odpowiedniej ilości alkoholu, warto się również skupić na jego podaniu. Nie powinniście dopuścić do sytuacji, aby napoje alkoholowe stały na stołach przez całe przyjęcie. Poproście kelnera albo inną osobę odpowiedzialną za roznoszenie trunków, aby pilnowała, żeby alkohol był dobrze schłodzony. W tym celu warto zainwestować w coolery, które zagwarantują odpowiednią temperaturę alkoholu znajdującego się na stole. Niedopuszczalne jest również, aby puste butelki po alkoholu stały na stole przez całą noc. Pamiętajcie, aby wyznaczyć osobę, która będzie dbała o porządek w tym zakresie.