Dlaczego warto używać energooszczędnych żarówek?

Energooszczędne żarówki to inaczej świetlówki kompaktowe. Szturmem weszły na europejskie salony, po tym jak Unia Europejska nakazała wycofanie ze sprzedaży tradycyjnych żarówek. Nowe regulacje wiązały się z proekologiczną strategią Wspólnoty. Żarówki energooszczędne mają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę decydując się na rodzaj domowego oświetlenia. Po pierwsze świetlówki kompaktowe zużywają do 5 razy mniej energii, niż tradycyjne żarówki. Unijni eksperci oszacowali, że wymiana żarówek z energochłonnych na świetlówki kompaktowe, pozwoli każdemu gospodarstwu zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Ich kolejną zaletą jest to, że są bardziej ekologiczne. Aż 90 procent zużytej żarówki nadaje się do dalszego recyclingu.

Żarówki energooszczędne są też bardziej trwałe – prawidłowo wykorzystywane, mogą posłużyć nawet 10 lat. Wszystko zależy od sposobu użytkowania. Eksperci podkreślają, że świetlówkom kompaktowym nie służy częste włączanie i wyłączanie. Z powodzeniem można je jednak stosować w oświetleniu wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Tu należy jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu spada ilość emitowanego światła. Słowem – im starsza żarówka, tym gorzej świeci. Eksperci szacują, że pod koniec użytkowania, świetlówka kompaktowa może emitować tylko 30 procent swojej początkowej mocy. Światło wytwarzane przez żarówki energooszczędne jest przyjazne dla oczu. Są też bezpieczniejsze, bo emitują niewiele ciepła. Żarówki energooszczędne nie nagrzewają się też tak, jak te tradycyjne. 

Niestety świetlówki kompaktowe nie są wolne od wad. Należy jednak pamiętać, że zawierają silnie toksyczną rtęć. W przypadku stłuczenia energooszczędnej żarówki, należy jak najszybciej dokładnie przewietrzyć pomieszczenie. Pamiętajmy o dzieciach i zwierzętach domowych – powinny one jak najszybciej opuścić pomieszczenie. Dopiero po dokładnym przewietrzeniu, należy szybko sprzątnąć kawałki szkła. By zapobiec skaleczeniu, warto użyć do tego grubych, gumowych rękawic. Do sprzątania nie należy używać odkurzacza. Po usunięciu szklanych kawałków, należy zapakować je w tekturę i worek foliowy. Dopiero tak zabezpieczone odłamki można zawieźć do najbliższego punktu odbioru elektrośmieci, skąd zostaną przekazane do utylizacji. Takie postępowanie jest niezwykle ważne, bo uwolnione opary rtęci mogą doprowadzić m.in. do zapalenia płuc i oskrzeli, uszkodzenia układu nerwowego, zapalenia nerek czy niewydolności krążenia.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci