Wyprawka dla ucznia – zakupy na nowy rok szkolny

02.08.2019

|

Szkoła

Wyprawka dla ucznia – zakupy na nowy rok szkolny

Wrzesień to ekscytujący czas nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy wysyłają swoje pociechy do szkoły. Podstawowym pytaniem zadawanym przez dorosłych jest to, jakie artykuły szkolne powinny znaleźć się w plecaku ucznia. Jego potrzeby są różne zależnie od wieku i klasy, do której idzie. Pamiętajmy, aby robić zakupy rozsądnie i wybierać tylko te przedmioty, które faktycznie przydadzą się na lekcjach. Jeśli o czymś zapomnimy – będziemy mogli to dokupić w trakcie roku szkolnego.

Niekiedy rodzice obawiają się przed przygotowywaniem wyprawki szkolnej dla swojego dziecka. Chcą, aby miało wszystko to, co będzie mu potrzebne, dlatego często przesadzają z ilością zakupów. Warto pamiętać o tym, że kupione przedmioty uczeń będzie musiał nosić w plecaku. Powinniśmy zadbać o to, aby jego tornister ważył jak najmniej i żeby znajdowały się tam tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Przed skompletowaniem wyprawki można poprosić o pomoc przyszłych nauczycieli dziecka. Z pewnością doradzą, co przyda się podczas zajęć szkolnych, a z czego spokojnie można zrezygnować. Szczególnie istotna jest ta rada dla rodziców maluchów, które dopiero zaczynają naukę.

Plecak i artykuły szkolne

Jako pierwszy na liście zakupów szkolnych powinien znaleźć się plecak. Warto jego wyboru dokonać z dzieckiem, aby mogło wskazać swój ulubiony wzór czy kolor. Nie dajmy się jednak ponieść szale różnorodności w tej kategorii, ponieważ podczas kupna plecaka istotne jest również jego bezpieczeństwo. Tornister powinien być idealnie dopasowany do wieku i sylwetki dziecka, aby nie uszkodził jego postawy. Warto wybrać plecak dobrej jakości, który posłuży przez kilka lat. Dlatego w tej kwestii nie powinniśmy oszczędzać.

Jeśli chodzi o pozostałe artykuły szkolne – jest ich pełno na rynku, więc musimy mądrze zdecydować, które są odpowiednie dla naszego dziecka. Podstawowymi przedmiotami są: piórnik, dobrze piszący długopis, ołówek, gumka do ścierania, temperówka, nożyczki i linijka. Dzieciom rozpoczynającym naukę z pewnością przydadzą się również takie przedmioty, jak: kredki, flamastry, farby, plastelina, biały i kolorowy blok techniczny oraz klej. Z kolei starsi uczniowie będą potrzebować więcej przyrządów matematycznych, czyli kątomierza, cyrkla, ekierki, kalkulatora itd. Na przełomie kilku ostatnich lat wyprawka szkolna znacznie się zmieniła. Aktualnie w placówkach coraz częściej używa się przekazów multimedialnych, a zamiast gazetek wykonuje się prezentacje. Z tego powodu dziecku może się przydać również pendrive.

Książki i zeszyty

Zakup książek jest bardzo prosty, ponieważ ich spis otrzymujemy od szkoły i w większości placówek od razu można zakupić podręczniki. Nowe egzemplarze dostaniemy właściwie we wszystkich księgarniach. Dużo bardziej opłaca się jednak kupić książki używane, ponieważ zaoszczędzimy sporo pieniędzy. Z kolei zeszyty to temat, który dobrze jest omówić z nauczycielami. To oni podpowiedzą, jaki zeszyty są potrzebne do konkretnych przedmiotów.

Ubrania i buty sportowe

Ubrania to bardzo ważna część wyprawki szkolnej. Wybierając się na zakupy przed nowym rokiem szkolnym należy również pamiętać o stroju i obuwiu sportowym, które jest wymagane w każdej szkole podczas zajęć wychowania fizycznego. Dziecko powinno posiadać kilka koszulek oraz długą i krótką parę dresów. Istotne okazuje się także obuwie sportowe. Warto zainwestować w wysokiej jakości buty, które wytrzymają każde warunki i nie zepsują się po kilkakrotnym użyciu.