Początek roku szkolnego już w poniedziałek

30.08.2019

|

Szkoła

Początek roku szkolnego już w poniedziałek

Ostatnie dni sierpnia, powroty z wakacyjnych wyjazdów, przygotowywanie szkolnej wyprawki… Już od poniedziałku uczniowie wracają do szkół, gdzie spędzą kolejnych dziesięć miesięcy. Rok szkolny 2019/2020 przewiduje wiele zmian dotyczących nauczania zarówno w podstawówkach, jak i szkołach średnich. Sprawdź, czy te nowości dotyczą Ciebie albo Twojego dziecka.

Podwójny rocznik w szkołach

Zgodnie z reformą wprowadzoną w ubiegłych latach w tym roku naukę w szkołach średnich rozpoczną nie tylko absolwenci gimnazjów, ale także uczniowie, którzy ukończyli VIII klasę podstawówki. Taka sytuacja spowodowała znacznie większą ilość osób ubiegających się o miejsca w liceach, technikach i szkołach branżowych. Niestety część uczniów nie dostała się do wymarzonych placówek, przez co musieli szukać zastępczych miejsc. Bez wątpienia jest to trudny rok, ponieważ kandydatów do szkół średnich jest znacznie więcej niż w poprzednich latach. Wprowadzone zmiany mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników, którzy uważają, że dzieci zostały wystawione na niepotrzebny stres.

Wydłużenie nauki w szkołach średnich

Zgodnie z nową reformą edukacji wydłużona została nauka w szkołach średnich. Uczniowie kończący VIII klasę podstawówki mogą wybrać trwające cztery lata liceum bądź pięcioletnie technikum. Oznacza to rok dłużej spędzany w szkole średniej niż do tej pory. Ogólny czas trwania nauki będzie jednak taki sam, ponieważ uczniowie nie pójdą już do gimnazjum, tylko zostaną dwa lata dłużej w podstawówce.

Wykorzystaj ostatnie dni wakacji

Wprowadzane zmiany z pewnością potęguje stres, który towarzyszy dzieciom podczas rozpoczynającego się nowego roku szkolnego. Miejmy jednak nadzieję, że uczniowie i ich rodzice szybko przyzwyczają się do obecnej sytuacji i będą umieli sobie z nią poradzić. Teraz zalecamy wykorzystać ostatnie dni wakacji ciesząc się brakiem zobowiązań i słoneczną pogodą. Prognoza pogody na najbliższy weekend zapowiada się naprawdę interesująco, dlatego zostawmy myślenie o szkole i nauce na podziałek, kiedy rozpocznie się ona na dobre.