Dzień ojca 2020 - to już dzisiaj

23.06.2020

|

Rodzina

Dzień ojca 2020 - to już dzisiaj

23 czerwca to bardzo ważna data. Już dziś świętujemy dzień wszystkich ojców! Zastanawiasz się, skąd wzięło się to święto i jak obchodzono je na początku? Przeczytaj nasz artykuł!

Początki dnia ojca w Stanach Zjednoczonych

Dzień Ojca zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych, kiedy to sukces odniósł wprowadzony 3 lata wcześniej Dzień Matki. Pierwsze obchody zorganizowane zostały przez Sonorę Smart Dodd, 19 czerwca, 1910 roku, w małym miasteczku Spokane, w stanie Waszyngton. Kobiecie zależało na wyrażeniu wdzięczności i uhonorowaniu własnego taty, który nie tylko był weteranem wojennym, ale także świetnie sprawdził się w roli opiekuna. Po śmierci żony samodzielnie wychowywał piątkę dzieci. Jak się jednak okazało, pierwsze obchody miały tylko charakter lokalny i niewiele osób podchwyciło pomysł celebracji dnia ojca. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku ustanowił ten dzień oficjalnie.

Co kraj to obyczaj

Warto zaznaczyć, że Dzień Ojca w różnych krajach, obchodzony jest w innym czasie. W Portugalii czy Hiszpanii ojcowie świętują 19 marca, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, a w Danii 5 czerwca. Polacy natomiast dniem wszystkich tatusiów ustanowili 23 czerwca.

Pierwszy Dzień Ojca w Polsce

Polscy ojcowie po raz pierwszy świętowali 1965 roku, jednak wciąż to Dzień Matki jest bardziej spopularyzowany. Właśnie dlatego, warto zaznaczyć sobie 23 czerwca w kalendarzu, aby równie mocno jak mamę, docenić swojego tatę za trud wkładany w wychowanie przez wiele lat i za troskę, która zostanie z nami na zawsze.

Jak Dzień Ojca świętowany jest w Polsce?

Tradycję Dnia Ojca przede wszystkim zauważyć można w polskich szkołach, gdzie bardzo często przygotowywane są specjalne występy na cześć wszystkich tatusiów. Dzieci mówią wierszyki, rysują laurki i są tego dnia skupieni właśnie na swoich opiekunach. Ważne jest jednak, aby również w dorosłości nie zapominać o tym święcie i powędrować do taty z życzeniami i upominkiem.

Co kupić Tacie w dniu jego święta?

Jeśli zastanawiasz się, jaki prezent ucieszy Twojego tatę to przede wszystkim pomyśl jakie ma zainteresowania i co lubi. Jeśli jest zapalonym wędkarzem, z pewnością zachwyci się nową wędką lub zestawem spławików. Jeżeli z kolei często jeździ rowerem po górach, na pewno voucher na profesjonalny serwis sprzętu lub strój do jazdy spełnią wszystkie oczekiwania. Oczywiście prezent może być też bardzo drobny. Ważne, aby pokazywał jak dobrze znasz swojego ojca, lub miał wartość sentymentalną. Kubek ze wspólnym zdjęciem, poduszka z napisem „najlepszy tata”, książka ulubionego pisarza czy pudełko ulubionych, mlecznych czekoladek, z pewnością się sprawdzą.

Nie zapomnij o swoim i tacie. Szczególnie dzisiaj odwiedź go z życzeniami i podziękowaniami!