Strona główna >Blog >Rodzina >Czym jest Karta Dużej Rodziny i gdzie możesz z niej skorzystać?

Czym jest Karta Dużej Rodziny i gdzie możesz z niej skorzystać?

Karta Dużej Rodziny to program zniżek dla rodzin wielodzietnych, z których można skorzystać zarówno w instytucjach publicznych, jak i w prywatnych firmach. System funkcjonuje od 2015 roku i stopniowo zyskuje nowych partnerów wśród których aktualnie znajdują się m.in. sklepy spożywcze, banki, placówki edukacyjne oraz instytucje kultury.

Kto może otrzymać Kartę Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz ich małżonkom, którzy mają lub kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Kartę mogą otrzymać także dzieci, ale w ich przypadku obowiązują ograniczenia wiekowe – 18 lat w przypadku zakończenia nauki lub 25 lat w przypadku jej kontynuowania np. na uczelni wyższej. Wniosek o kartę można złożyć w urzędzie miasta lub gminy, a także przez Internet.

Karta Dużej Rodziny – zniżki ustawowe

Istotną częścią programu Karty Dużej Rodziny są zniżki ustawowe. Dzięki nim można obniżyć koszty przejazdów koleją – dla biletów jednorazowych zniżka wynosi 37 proc., a w przypadku biletów miesięcznych jest to aż 49 proc. Rodzice mogą ponadto liczyć na obniżenie opłaty za wydanie paszportu o połowę, a ich dzieci aż o 75 proc.

Komercyjni partnerzy Karty Dużej Rodziny

Poza instytucjami publicznymi, partnerami Karty Dużej Rodziny są także firmy prywatne, które przygotowały dla swoich Klientów atrakcyjne zniżki. Należą do nich m.in. Auchan (10 proc. zniżki na zakupy), Carrefour (10 proc. zniżki do odbioru w bonach) czy Selgros Cash&Carry, gdzie zniżka w wysokości 5 proc. obejmuje żywność i środki chemiczne, ale nie dotyczy alkoholu czy papierosów.

Karta Dużej Rodziny to jednak zniżki nie tylko na codzienne zakupy. Wśród partnerów można znaleźć ofertę pizzerii Dominium, gdzie za zestaw na który składają się dwie duże pizze oraz litr napoju, zapłacimy 49,50 zł. W Costa Coffee 10 proc. rabatu otrzymamy z kolei na wszystkie napoje (w tym kawy) oraz kanapki, sałatki czy ciasta.

Pełna lista partnerów programu znajduje się na portalu internetowym [email protected], prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Praktyczna wyszukiwarka pozwala odnaleźć wszystkie zniżki w konkretnej miejscowości oraz kategorii (m.in. artykuły przemysłowe, kultura, zdrowie czy żywność). Baza jest na bieżąco aktualizowana, a nowe propozycje pojawiają się bardzo często.

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny może występować w dwóch formach – tradycyjnej plastikowej karty oraz aplikacji mobilnej mKDR. Niezależnie jednak od formy w jakiej będziemy z niej korzystać, w pierwszej kolejności należy złożyć papierowy lub elektroniczny wniosek o jej wydanie.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci