Zioła, które odmienią Twoje dania

Cudowne właściwości ziół znane są od setek lat. Używamy ich do niemal wszystkich dań – poprawiają ich smak, dzięki czemu możemy znacząco ograniczyć dodawanie soli do posiłków. Dlatego to właśnie one powinny grać w naszej kuchni pierwsze skrzypce. Czasem wystarczy odrobina zieleniny, by potrawa zyskała zupełnie nową głębię smaku. Najlepsze są te świeże, jednak suszone zioła także zachowują swój aromat i właściwości. Trzeba tylko pamiętać o właściwym ich przechowywaniu. Eksperci medycyny naturalnej podkreślają, że systematyczne, umiejętne i obfite stosowanie ziół przynosi znakomite efekty. Ważne jednak by używać ich świadomie, zgodnie z przeznaczeniem. Na które zioła warto zwrócić uwagę? Wszystko zależy od tego jaki efekt chcemy uzyskać. Zioła mają różne zastosowanie – by w pełni korzystać z ich zalet, trzeba znać ich właściwości.

Jedną z najczęściej stosowanych roślin jest bazylia. Świetnie komponuje się z czosnkiem, pomidorami i nabiałem. Pasuje też do zup i past. Specjaliści podkreślają, ze świetnie łagodzi wzdęcia, przypisują jej działanie wzmagające apetyt.

Kminek wykazuje silne właściwości przeciwskurczowe, a także wspomaga trawienie. Jego nasiona zapobiegają też wzdęciom. Dlatego też, często dodaje się go do dań z kapusty czy roślin strączkowych. Do tłustych i ciężkostrawnych dań warto też dodać majeranek.

Rozmaryn dodajemy do mięs i pieczonych warzyw. Świetnie obniża poziom cukru we krwi, wspomaga pracę wątroby i łagodzi bóle żołądka. Oregano dodaje potrawom niezwykłego aromatu. Zawiera też witamy A,C, K i E, a także te z grupy B. Z kolei mięta ma działanie orzeźwiające. Dodaje ją się do drinków i deserów. Napar z mięty łagodzi mdłości i ból brzucha. Wspomaga też trawienie i apetyt.

Używanie ziół przynosi też inne korzyści. Osoby zmagające się z przeziębieniem i infekcją powinny zaopatrzyć się w lipę i czarny bez. Zioła te mają właściwości rozgrzewające i napotne, dzięki czemu pomagają zwalczyć gorączkę. Wykazują też działanie przeciwzapalne. Ból gardła pomoże uśmierzyć napar z szałwii, która działa antyseptycznie, a także wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne. W walce z zapaleniem gardła pomocny jest też rumianek. Za to tymianek ma silne działanie bakteriobójcze i od lat stosowany jest jako lek wykrztuśny. Z kolei olejek z tego zioła można stosować do inhalacji. W walce z przeziębieniem pomoże też korzeń lukrecji, jednak tego zioła powinny wystrzegać się kobiety w okresie ciąży i laktacji.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci