Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej?

14.05.2020

|

Dom i wnętrze

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kosiarki spalinowej?

Kosiarka spalinowa to duże ułatwienie dla każdego, kto nie ma bezpośredniego dostępu do prądu w ogrodzie lub też po prostu ceni sobie wygodę podczas prac w terenie. Jak wybrać taką, która posłuży przez długi czas i będzie dobrze radziła sobie z postawionym przed nią zadaniem?

Moc sprzętu

Wybierając kosiarkę spalinową, musisz zwrócić uwagę na jej moc. Przeważnie znajdziesz modele mające od 3,5 do 6,5 KM. Podczas podejmowania decyzji zakupowej musisz zastanowić się, jak wysoka jest trawa, którą chcesz skosić oraz jak dużą powierzchnią dysponujesz. Ma to duże znaczenie, ponieważ do małych ogrodów, w których strzyżenie trawnika odbywa się często, wystarczy Ci model o mocy 3,5 KM, który jest bardziej ekonomiczny. Jeśli natomiast chcesz skosić dużą łąkę, to zdecydowanie musisz celować w sprzęt o wysokiej mocy.

Litraż kosza

Wielkość kosza na trawę również powinna być wybierana na podstawie powierzchni terenu koszonego. Jeżeli Twój ogród jest ogromny, a trawa wysoka to zdecyduj się na duży kosz, np. 70 czy nawet 80-litrowy, aby nie było konieczności opróżniania go co kilka metrów, ponieważ znacznie wydłuży to czas pracy. Jeśli chodzi o kosiarki spalinowe, to najczęściej można spotkać kosze o pojemności od 45 do 80 l.

Z napędem czy bez?

Napęd to bardzo istotna kwestia dla każdej osoby ceniącej sobie wygodę i szybkość działania sprzętu. Kosiarki z napędem szczególnie dobrze sprawdzają się u osób, które muszą przystrzyc trawę na powierzchniach większych niż 1000m2.

Rozruch linkowy czy elektryczny?

Nie możesz zapomnieć także o sposobie rozruchu. Kiedyś najpopularniejszy był ten linkowy, którego użytkowanie jest dosyć proste. Wystarczy przytrzymać hamulec i pociągnąć linkę odpalającą sprzęt. Obecnie dostępna jest także druga opcja, pozwalająca uruchomić kosiarkę za pomocą kluczyka lub przycisku. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety. Jeśli chodzi o rozruch na linkę, to trzeba szczególną uwagę zwrócić na jakość zastosowanego materiału. Musi być on solidny, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do zerwania się sznurka. W przypadku kosiarek uruchamianych elektrycznie musisz liczyć się z wyższym kosztem naprawy, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Nie zapomnij też o…

Wybierając swój wymarzony model, zwróć też uwagę na zwrotność kosiarki, wielkość kółek oraz na to czy sprzęt posiada regulację wysokości strzyżenia. To kwestie istotne, ponieważ wpływają na wygodę użytkowania. Dodatkowo, mimo że wygląd nie jest najważniejszy, koniecznie sprawdź, z czego została wykonana obudowa. Kosze i nadwozia kosiarek to te elementy, które najszybciej się niszczą, dlatego konieczne jest, aby były zrobione z tworzyw najwyższej jakości. Ostatnio coraz popularniejsze stają się obudowy wykonane z ABS, czyli materiału odpornego na uderzenia i pęknięcia. Do tej pory wykorzystywany był on np. w produkcji walizek.

Znajdź swoją idealną kosiarkę spalinową i spraw, że Twój trawnik będzie wyglądał jak piłkarska murawa.