Jak wyczyścić okap kuchenny domowymi sposobami?

15.05.2020

|

Dom i wnętrze

Jak wyczyścić okap kuchenny domowymi sposobami?

Smażenie na głębokim, pryskającym tłuszczu sprawia, że brudzimy nie tylko płytę czy blaty, ale także kuchenny okap. Jeżeli nie czyścimy go na bieżąco, to w krótkim czasie wygląda on bardzo nieestetycznie. Sprawdziliśmy, w jaki sposób skutecznie wyczyścić okap kuchenny domowymi sposobami, by znowu wyglądał on jak nowy. Zapewniamy, że dzięki naszym radom z powodzeniem zdacie egzamin białej rękawiczki.

Utrzymanie okapu w czystości wymaga przede wszystkim regularności. Jeżeli po każdym gotowaniu będziemy przecierać go papierowym ręcznikiem nasączonym detergentem, to z dużym prawdopodobieństwem ominie nas konieczność żmudnego doprowadzania go do porządku od czasu do czasu. Jeżeli jednak okap w Twojej kuchni wymaga generalnego czyszczenia, to zadanie ułatwią nasze wskazówki.

Czyszczenie obudowy okapu

Szczególnie w nowych kuchniach, okap to nie tylko praktyczne urządzenie, ale także istotny element wystroju. Jeżeli chcemy, by widoku nie psuła zabrudzona obudowa okapu, to powinna być ona czysta jak w dniu zakupu. Chociaż kupowane w sklepach detergenty wydają się być skuteczną odpowiedzią na tego typu problemy, to bardziej ekologiczne i równie skuteczne będzie umycie jej wodą z octem.

Pamiętaj, że używanie silnych środków czyszczących i twardych czyściw powoduje mikrouszkodzenia obudowy okapu, co sprawia, że w przyszłości zabrudzenia będą jeszcze większe i trudniejsze do usunięcia. Dlatego wodę z octem warto aplikować za pomocą miękkich ściereczek, co wymaga więcej wysiłku, ale z pewnością przedłuży żywotność materiału z którego wyprodukowano obudowę.

Czyszczenie kratki okapowej

Chociaż na pierwszy rzut oka kratka okapowa nie jest dobrze widoczna, to właśnie na niej zbiera się najwięcej tłuszczu i innych zabrudzeń. Jeżeli nie czyściliśmy jej od dawna, to warto zacząć od zamoczenia kratki w gorącej wodzie z dodatkiem octu i płynu do mycia naczyń. Dzięki takiej kąpieli, późniejsze szorowanie będzie o wiele łatwiejsze, ale należy liczyć się z pewnym wysiłkiem.

Także w tym przypadku wystrzegajmy się używania druciaków czy innych silnie ścierających materiałów. W ten sposób unikniemy trwałego uszkodzenia kratki i obniżenia skuteczności jej działania. W skrajnych przypadkach takie działanie może wręcz doprowadzić do zniszczenia kratki okapowej co będzie wiązało się z koniecznością kupienia nowej części.

Jak zachować okap w czystości?

Oprócz wspomnianego już regularnego przecierania okapu, warto zwrócić uwagę także na technikę gotowania. Szybszemu brudzeniu okapu sprzyja chociażby gotowanie w zbyt wysokiej temperaturze. Zmniejszenie poziomu grzania płyty kuchennej sprawi, że trudnych do usunięcia zabrudzeń będzie na naszym okapie zdecydowanie mniej.