Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Jak usunąć sierść z dywanu i kanapy?

Jak usunąć sierść z dywanu i kanapy?

Sierść na kanapie i dywanach to efekt uboczny posiadania w domu psa czy kota. Chociaż nie istnieje sposób na to, aby w pełni wyeliminować z naszego wnętrza gubione przez zwierzęta owłosienie, to można efektywnie czyścić meble czy wykładziny z niechcianych włosków. Podpowiadamy jak najlepiej pozbyć się sierści pozostawianej przez ukochanych czworonogów.

Dlaczego zwierzęta gubią sierść?

Linienie zwierząt jest czymś absolutnie naturalnym i stanowi sposób na przygotowanie do zmiany temperatury. Dlatego szczególnie na wiosnę i jesienią, nasze psy i koty gubią owłosienie w dużych ilościach. To jak dużo sierści pozostawiają poszczególne zwierzęta zależy m.in. od ich rasy, klimatu czy diety. Należy jednak zachować ostrożność, gdyż nadmierne gubienie sierści może być oznaką kłopotów ze zdrowiem u czworonoga.

Występowanie sierści na powierzchni całego ciała sprawia, że u psów czy kotów stanowi ona naturalną barierę dla zmieniających się warunków atmosferycznych. Dlatego przed zimą zwierzęta wymieniają sierść na cieplejszą, a na wiosnę szykując się na wyższe temperatury – na lżejszą, która uchroni przed przegrzaniem. Ewolucyjne dostosowanie czworonogów do panującej aury może jednak przyprawić ich właścicieli o prawdziwy ból głowy.

Jak usunąć sierść z dywanu?

Im dłużej sierść znajduje się na dywanie, tym trudniejsze i bardziej czasochłonne będzie jej usunięcie. Dlatego też najprostszym, ale zarazem wymagającym największej motywacji sposobem jest codziennie odkurzanie dywanów. Wsparciem w tym zakresie może być robot sprzątający, który regularnie odkurza podłogi i w ten sposób spowalnia przenoszenie sierści na dywany.

W sklepach ze sprzętem AGD i RTV dostępne są specjalne odkurzacze do sierści psów czy kotów. Cechują się one zdecydowanie większą mocą oraz specjalnymi filtrami, przeznaczonymi do usuwania zgubionego przez czworonogi owłosienia. Jeżeli nie dysponujemy takim sprzętem, to z powodzeniem możemy zastąpić go ryżową szczotką i żmudną pracą na kolanach.

Jak usunąć sierść z kanapy?

W przypadku kanap, stopień trudności przy usuwaniu sierści będzie zależał przede wszystkim od materiału, którym jest ona pokryta. W przypadku skórzanych obić, w większości przypadków wystarczająca będzie zwilżona ściereczka. Jeżeli jednak nasza kanapa jest obita innym materiałem, to usuwanie sierści może wymagać nieco więcej wysiłku.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować