Jak segregować odpady w 2020 roku?

10.02.2020

|

Dom i wnętrze

Jak segregować odpady w 2020 roku?

Przepisy dotyczące segregacji śmieci nabierają istotnego znaczenia, gdy coraz częściej słyszymy o poważnym zanieczyszczeniu środowiska. Odpowiednia segregacja odpadów może nam pomóc nie tylko uratować planetę, ale także zaoszczędzić pieniądze. Nowy rok to dobry czas na zmianę swoich nawyków i przyzwyczajeń. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób należy segregować odpady w 2020 roku to poniżej zamieszczamy instrukcję dotyczącą wyrzucania poszczególnych śmieci.

Segregacja odpadów na 5 pojemników

Jednolity System Segregacji Odpadów jest wdrażany w naszym kraju od połowy 2017 r. W niektórych częściach Polski już od dawna ludzie segregują śmieci na 5 pojemników. Teraz taki sposób wyrzucania odpadów staje się coraz bardziej popularny. Społeczeństwo zaczęło sobie zdawać sprawę, jak zanieczyszczenia mogą wpłynąć na planetę. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na właściwą segregację odpadów. Od początku 2020 roku wiele gmin decyduje się na wprowadzenie wyższych opłat za niesegregowanie śmieci. Taka decyzja ma na celu skłonienie społeczeństwa do przywiązywania większej uwagi podczas wyrzucania odpadów.

Kolorowe pojemniki na odpady

Nowe zasady dotyczące segregacji śmieci nakazują wyrzucanie odpadów do 5 pojemników. Każdy z nich charakteryzuje się innym kolorem, dzięki czemu łatwiejsza staje się odpowiedź na pytanie, jak segregować odpady w 2020 roku. Poniżej podpowiadamy, do których pojemników należy wrzucać poszczególne śmieci:

 • pojemnik niebieski – papier
 • pojemnik zielony – szkło
 • pojemnik żółty – metale i tworzywo sztuczne
 • pojemnik brązowy – bioodpady
 • pojemnik czarny – odpady zmieszane
 • W gospodarstwie domowym może pojawić się również pojemnik szary, który przeznaczony jest na odpady zielone, takie jak skoszona trawa. Jego odbiór zależy jednak od postanowień samorządu, przez co może nie odbywać się regularnie.

  Gdzie wyrzucać żarówki?

  Żarówki stanowią bardzo częsty problem dla Polaków jeśli chodzi o segregację śmierci. Okazuje się, że podobnie jak baterie czy zużyte sprzęty elektroniczne należy je oddawać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Aby uzyskać informację o takiej zbiórce w Twojej okolicy zajrzyj na stronę internetową swojej gminy. Możesz tam oddać również stare telewizory, pralki oraz lodówki.

  Gdzie wyrzucać styropian?

  Styropian również budzi wiele kontrowersji jeśli chodzi o odpowiednią segregację śmierci. Nie jest to jednak takie trudne, ponieważ wystarczy go wyrzucić do żółtego pojemnika przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne. Natomiast mocno zatłuszczony styropian, w którym było przechowywane jedzenie należy wyrzucić do pojemnika na odpady zmieszane.

  Gdzie wyrzucać opakowania po dezodorantach?

  Opakowania po dezodorantach, podobnie jak pojemniki po wodach toaletowych, lakierach do włosów i innych środkach w pojemnikach pod ciśnieniem należy wyrzucać do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane. Z kolei opróżnioną tubkę po paście do zębów trzeba wyrzucić do pudełka na metale i tworzywa sztuczne o ile jest na niej umieszczony znak recyklingu.

  Gdzie wyrzucać leki?

  Leki, które straciły już swoją datę przydatności oraz termometry należy oddawać do aptek lub Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Nie należy wyrzucać tych odpadów do pojemników na śmieci komunalne. Natomiast opróżnione blistry po lekach wyrzucamy do pojemników przeznaczonych na odpady zmieszane. Kartoniki oraz ulotki znajdujące się przy lekarstwach powinny trafić do pojemników na papier. Z kolei szklane opakowania po lekach oczywiście do pojemnika przeznaczonego na szkło.

  Ważne kroki przed wyrzuceniem śmieci

  Aby odpowiednio segregować odpady w 2020 roku pamiętaj, aby przed wrzuceniem śmieci do pojemników:

  • zgnieść plastikowe pudełka, wszelkie puszki i kartony
  • odkręcić plastikowe i metalowe nakrętki z butelek
  • wyczyścić opakowania z pozostałej w nich żywności
  • nie wyrzucać odpadów bio i szkła w workach