Jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym?

Nie tylko ekonomia, ale przede wszystkim ekologia powinna skłonić nas do dbania o ilość zużywanej wody. Istnieje wiele sprawdzonych metod, które pozwalają spowolnić liczniki w domowych wodomierzach. Zebraliśmy kilka pomysłów, które każdemu pozwolą dołożyć małą cegiełkę do globalnych wysiłków o poszanowanie dla coraz bardziej ograniczonych zasobów zdatnej do użycia wody.

Prysznic zamiast wanny

Chociaż kąpiele w wannie należą do najprzyjemniejszych czynności, to niestety wiążą się one także z istotnym zużyciem wody. Do wypełnienia średniej wielkości wanny potrzebnych jest około 150 litrów cieczy, podczas gdy 5-minutowy prysznic wiąże się ze zużyciem na poziomie 50 litrów. Każdego dnia możemy więc zaoszczędzić 100 litrów wody, co w skali roku przekłada się na dziesiątki tysięcy litrów. Chociaż nie zachęcamy do całkowitej rezygnacji z używania wanny, to sugerujemy uczynienie z tego wyjątkowego rytuału, kilka razy w miesiącu.

Zakręcaj kran, gdy myjesz zęby

Częstym sposobem marnowania wody jest odkręcanie kranu podczas mycia zębów. W ten sposób przez 2-3 minuty woda zupełnie bez potrzeby trafia do ścieków. Także w tym przypadku zmiana nawyku powinna dać zauważalne oszczędności. Pamiętajmy, aby podczas mycia zębów odkręcać kurki tylko na początku i pod koniec, podczas wypłukiwania pasty.

Pomyśl o recyklingu

Kolejny pomysł wymaga często większej zmiany – przede wszystkim w naszych głowach. Wiele osób zaleca bowiem, aby ponownie wykorzystywać użytą wcześniej wodę. Jeżeli nie przekonuje Cię mycie podłóg wodą po kąpieli w wannie, to możesz użyć jej chociażby do spłukiwania toalety. W ten sposób nie zaoszczędzisz dużo na rachunkach, ale takie działanie w skali całego globu dałoby fenomenalne rezultaty.

Technologia po Twojej stronie

Jeżeli nie masz zmywarki, to z pewnością warto rozważyć jej zakup. Szacuje się, że podczas zmywania tej samej ilości naczyń, zmywarka potrzebuje przeciętnie 3 razy mniej wody w porównaniu ze zmywaniem ręcznym. Efektywne wykorzystanie zmywarki wymaga jednak, aby uruchamiać ją dopiero wtedy, gdy jest ona w całości wypełniona naczyniami. Podobnie rzecz ma się w przypadku pralki – także ona powinna być włączana dopiero, gdy w bębnie znajdzie się maksymalnie dopuszczalna przez producenta ilość ubrań.

Myślmy o naszej planecie

Każda rewolucja zaczyna się od małych kroków. Dlatego już dzisiaj warto zastanowić się, w jaki sposób każdy z nas może przyczynić się do ograniczenia zużycia wody. Chociaż morza i oceany zajmują większość powierzchni ziemi, to wody zdatnej do picia dla ludzi jest coraz mniej. Myśląc o przyszłych pokoleniach, już teraz zacznijmy wprowadzać ekologiczne rozwiązania w naszych kuchniach i łazienkach. Przy okazji, także nasze rachunki powinny ulec zmniejszeniu. To się po prostu opłaca!

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci