Jak dbać o storczyki?

10.01.2020

|

Dom i wnętrze

Jak dbać o storczyki?

Storczyki to niezwykle piękne kwiaty, które potrafią wszystkich zachwycić swoim urokiem. Stanowią doskonałą dekorację domu czy mieszkania. Sprawdzają się idealnie nie tylko w sypialni i w salonie, ale także w kuchni czy nawet w łazience. Aby jak najdłużej utrzymać ich zachwycający efekt należy uzbroić się w cierpliwość.

Storczyki nie są jednak trudne w pielęgnacji. Jeśli poświęcimy im trochę uwagi to będą kwitły przez cały rok. Z pewnością każdy dopasuje te kwiaty do wnętrza swojego mieszkania, ponieważ charakteryzują się niepowtarzalnymi kolorami. Poniżej podpowiadamy, jak dbać o storczyki, aby stanowiły piękną dekorację domu zarówno latem, jak i zimą.

Kupno storczyka

Wybierając się do sklepu po storczyka powinieneś pamiętać, że nie należy kupować ich w wersji ukwieconej. Są oczywiście piękne, ale istnieje duże ryzyko, iż roślina zgubi kwiaty zaraz po przeniesieniu jej do domu. Storczyki niestety nie przepadają za podróżami i dużo lepiej czują się w jednym miejscu. Ukwiecony storczyk jest dobrą propozycją na prezent. Natomiast jeżeli chcesz cieszyć się nim przez długi czas to kup storczyka przekwitniętego. Zaraz po powrocie do domu rozpakuj go z folii i sprawdź, czy pomiędzy korzeniami nie znajduje się gąbka. Często jest ona tam wkładana, aby zapewnić roślinie wilgoć. Podczas domowej pielęgnacji powinieneś się jej jednak pozbyć i naturalnie dbać o storczyki.

Podstawowe zasady dbania o storczyki

Jeśli zdecydowałeś się na zakup storczyka to pamiętaj o wyposażeniu się w potrzebne akcesoria. Zaraz po przyniesieniu kwiatka do domu warto go przesadzić. W tym celu kup gotową mieszankę kory przeznaczonej do orchidei. Możesz również zmienić doniczkę na taką, jaka będzie pasowała do wnętrza Twojego mieszkania. Niektóre rośliny posiadają pędy – wtedy należy pamiętać o dodaniu podpórki, aby ich nie uszkodzić. Ważną kwestią podczas pielęgnacji storczyków jest nawożenie. W tym celu zakup specjalny nawóz do storczyków i dodawaj go w małych ilościach podczas każdego podlewania. Dzięki temu storczyk będzie miał szansę na dłuższe kwitnięcie.

Gdzie postawić storczyka?

Storczyk na szczęście nie jest zbyt skomplikowaną rośliną, dlatego powinien się dobrze czuć w większości pomieszczeń. Idealnie sprawdzi się zarówno w salonie, jak nawet w kuchni czy łazience. Kwiat uwielbia jasne miejsca, ale nie należy wystawiać go na duże słońce. Warto również pamiętać, aby zimą doniczka ze storczykiem nie znajdowała się bezpośrednio nad kaloryferem bądź przy oknie. Może zaszkodzić mu zarówno zbyt dużo ciepła, a także zimny powiew powietrza. W tym celu należy unikać przeciągów, które mają negatywny wpływ na większość roślin.

Jak dbać o storczyki – podlewanie

Storczyki, podobnie jak wszystkie kwiaty należy podlewać. Warto także od czasu do czasu przemywać jego liście, które mogą ulec zabrudzeniu. Są to rośliny, które bez wątpienia uwielbiają kąpiele. Jest to najlepsza metoda zapewnienia storczykowi odpowiedniej ilości wody. W tym celu nalej do garnka odstaną wodę, po czym zanurz w niej doniczkę z kwiatem. Storczyki powinno się kąpać przez ok. pół godziny. Warto to robić co 7-10 dni. Aby sprawdzić, czy kwiat potrzebuje wody zerknij na jego korzenie. Jeżeli są suche i odchodzą to oznacza, że należy podlać roślinę.