Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

19.05.2020

|

Dom i wnętrze

Co zrobić, by kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

Okazały bukiet świeżych kwiatów to ozdoba każdego mieszkania. Niestety, kwiaty cięte dość szybko więdną. Czy można temu zapobiec? Co zrobić, aby stały jak najdłużej w wazonie, zachwycając swym wyglądem i zapachem? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów.

Przytnij końcówki łodyg

Przed wstawieniem bukietu do wazonu, przytnij końce łodyg pod dużym skosem, aby zwiększyć powierzchnię pobierania wody. Najlepiej użyj do tego celu ostrego noża, a nie nożyc, które mogą miażdżyć oraz niszczyć delikatne łodyżki, co prowadzi do szybkiego rozwoju bakterii gnilnych i w rezultacie więdnięcia rośliny. Czynność powtarzaj przy każdej zmianie wody w naczyniu.

Pozbądź się niepotrzebnych liści

Największe parowanie odbywa się poprzez liście, dlatego najlepiej, aby było ich jak najmniej. Nie znaczy to oczywiście, że należy oberwać wszystkie listki w bukiecie, ale na pewno trzeba systematycznie pozbywać się tych chorych i uszkodzonych. Ponadto dobrze jest usunąć z łodygi liście dolne, ponieważ szybko zaczną one gnić w wodzie, przez co skrócą życie kwiatów.

Zadbaj o wodę

Aby cieszyć się pięknem bukietu przez możliwie najdłuższy czas, codziennie wymieniaj wodę w wazonie. Najlepiej, by była ona przegotowana i bardzo zimna (temperaturę można dodatkowo obniżyć, wrzucając do naczynia kostki lodu). Istotny jest też poziom wody. Optymalna wysokość to 3-5 centymetrów, czyli obejmująca jedynie końcówki pędów, a nie całe łodygi. Wazon należy poza tym często czyścić z osadów czy kamienia.

Postaw wazon we właściwym miejscu

Mimo że okazały bukiet najpiękniej prezentuje się w słonecznym, jasnym salonie, gabinecie albo jadalni, nie zawsze takie ułożenie jest wskazane. Kwiaty dłużej zachowują bowiem świeżość, kiedy stoją w chłodnym miejscu, z dala od intensywnych promieni słońca oraz gorącego kaloryfera. Nie należy także umieszczać w pobliżu naczynia dojrzewających owoców, zwłaszcza jabłek. Wydzielają one bowiem etylen, który znacznie przyspiesza proces starzenia się roślin.

Pamiętaj też, że kwiaty nie lubią ścisku. Dlatego najlepiej pozbądź się ewentualnego sznurka, gumki czy tasiemki wiążącej łodyżki i ułóż je luźno w wazonie.

Odpowiednio odżywiaj rośliny

Aby opóźnić więdnięcie roślin, możesz zastosować specjalne preparaty odżywcze dostępne w kwiaciarniach. Skuteczne są też sposoby domowe, takie jak dodanie łyżeczki cukru, miodu albo kwasku cytrynowego do wody. Kwiaty cięte nie lubią ciepła, ale uwielbiają wilgoć. Dlatego co pewien czas można je dodatkowo spryskać zimną wodą.

Prostych sposobów na przedłużenie trwałości ciętych kwiatów jest wiele. Stosowanie choć części z nich pozwoli cieszyć się pięknem bukietu przez dłuższy czas.