Aranżacja wypoczynku na tarasie

2019-07-10

|

Dom i wnętrze

Aranżacja wypoczynku na tarasie

Nigdzie nie odpoczywa się tak dobrze, jak we własnym domu. Efektywność wypoczynku może zwiększyć odpowiednio zaprojektowany taras, który zamieni się w specjalny kącik do relaksu. Jeśli zostanie dobrze zaaranżowany możliwe na nim będzie nie tylko opalanie się, ale także spędzanie leniwych wieczorów z dobrą książką.

Wymiary nie stanowią przeszkody

Niezależnie od tego, jakie wymiary posiada nasz taras można zamienić go w miejsce, które stanie się azylem dla domowników oraz gości. Jeśli jego wielkość na to pozwala możemy potraktować go jako przedłużenie domu, urządzając na nim jadalnię. Jeśli taras jest malutki warto przeznaczyć go na strefę wypoczynkową. Pomogą nam w tym składane meble, które nie zajmują dużo miejsca, natomiast jako stolik możemy wykorzystać parapet. Całość warto udekorować wygodnymi poduszkami oraz kwiatami, co sprawi, że nawet najmniejszy taras zyska swój urok.

Odpowiednie oświetlenie

Istotną kwestią podczas aranżacji wypoczynku na tarasie jest oświetlenie. Należy ustawić meble i inne przedmioty w taki sposób, aby jak najmniej zasłonić naturalny dopływ światła, czyli słońce. Ze względu na to, że na tarasie można spędzać nie tylko słoneczne dni, ale również ciepłe wieczory, warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w postaci świeczników czy latarenek. Dobrze sprawdzić mogą się również papierowe lampiony zawieszone na tarasie.

Wygoda to podstawa

Podstawą są także wygodne meble, które sprawią, że odpoczynek stanie się przyjemniejszy. Należy pamiętać o nieprzemakalnych poszewkach, ponieważ taras ma nam służyć nie tylko w upalne lato, ale również podczas innych pór roku. Idealnie może się sprawić także dywan zewnętrzny, który doda uroku naszej strefie relaksu. Podczas aranżacji wypoczynku na tarasie warto pamiętać o ochronie przed promieniami słonecznymi. W tym celu dobrym zakupem okazuje się pergola lub markiza.

Kwiaty jako dopełnienie

Niezwykle istotnym elementem dobrze urządzonego tarasu są rośliny, które dodają uroku oraz działają na nas uspokajająco. Nie można jednak przesadzić z ich ilością, ponieważ w końcu zaczną ograniczać swobodę naszych ruchów, a także będą wymagały więcej czasu poświęcanego na ich pielęgnację. Należy również zwrócić uwagę na zapach wybieranych kwiatów, aby nas nie rozpraszały. Jeśli zależy nam na uspokojeniu powinniśmy kupić lawendę, zioła bądź iglaki. Natomiast w celu pobudzenia dobrze sprawdzi się lilia, ozdobny tytoń oraz heliotrop. Dbając o własne bezpieczeństwo i komfort warto pomyśleć o roślinach odstraszających komary. Należą do nich pelargonie, kocimiętka bądź surmia.

Rośliny na każdą porę roku

Nie każdy kwiat będzie jednak odpowiedni podczas wszystkich pór roku. Jeśli chcemy mieć piękny taras przez cały rok warto dostosować rośliny do aktualnej pogody. Wiosną idealne są tulipany, żonkile i narcyzy. Z pewnością dobrze odnajdą się w naszej strefie relaksu, a ponadto dodadzą uroku temu miejscu dzięki swoim niezwykłym kolorom. Latem można zasadzić petunie, astry i begonie, natomiast jesienią – wrzosy, chryzantemy i aksamitki. Najtrudniejsze zadanie wydaje się zimą, ale wtedy również można sprawić, aby taras nabrał zielonych odcieni. Idealne podczas tej pory roku okazują się iglaki i ostrokrzewy.