Strona główna >Blog >Czas wolny >Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe

Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z rodzinną i spokojną atmosferą. Jest to czas, który możemy poświęcić najbliższym i nie martwić się żadnymi obowiązkami ani pracą. Przygotowania do niego rozpoczynają się już na początku grudnia. Jest to piękny okres, w którym nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na ładnie posprzątanym mieszkaniu czy kupieniu odpowiednich prezentów. Warto pomyśleć o poświęceniu tego czasu na budowanie trwałych relacji rodzinnych. Nie należy także zapominać o istotnych symbolach i zwyczajach bożonarodzeniowych.

Magiczna moc wigilijnych przesądów

W zwyczaje i przesądy związane z Wigilią poprzedzającą święta Bożego Narodzenia wierzono już od bardzo dawna. Aktualnie nie mają już one takiego znaczenia, ale nie należy o nich zapominać, ponieważ każda tradycja niesie ze sobą piękne symbole. Słowo „wigilia” można przetłumaczyć jako „nocne czuwanie”. Jest to niezwykle trafne tłumaczenie, ponieważ Wigilia oznacza oczekiwanie na przyjście na świat Jezusa Chrystusa, które świętujemy już następnego dnia. Podczas czuwania ludzie od zawsze starali się być dla siebie mili i życzliwi, ponieważ według zwyczaju – od tego zależy ich cały przyszły rok.

Ważne symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe

Święta Bożego Narodzenia dla chrześcijan rozpoczynają się już w Wigilię, kiedy rodzina zasiada do wspólnej kolacji. Ważnym zwyczajem wywodzącym się jeszcze z czasów pogańskich jest umieszczanie sianka pod obrusem. Symbolizuje to narodzenie się Jezusa w ubóstwie. Warto włączyć najmłodszych do praktykowania zwyczajów świątecznych. Pozwól dzieciom zająć się siankiem i w tym samym czasie wyjaśnij im znaczenie tego zwyczaju.

Kolejnym ważnym symbolem świąt Bożego Narodzenia jest opłatek, którym łamiemy się ze wszystkimi uczestnikami wieczerzy wigilijnej. Gest symbolizuje poświęcenie się dla innych ludzi, a także chęć dzielenia się z pozostałymi owocem swojej codziennej pracy. Temu zwyczajowi towarzyszy składanie życzeń. Wśród miłych słów można wypowiedzieć także dobre rady na nadchodzący rok. Ważny zwyczaj stanowi również wspólna modlitwa przed rozpoczęciem kolacji, a po jej zakończeniu często ma miejsce wspólne kolędowanie.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Święta Bożego Narodzenia przepełnione są istotnymi symbolami i zwyczajami. Jednym z nich jest pojawienie się pierwszej gwiazdki, której wyczekują szczególnie najmłodsi. Jest to symboliczne nawiązanie do Gwiazdy Betlejemskiej oznaczającej narodziny Jezusa. Wraz z jej pojawieniem można zasiąść do wieczerzy wigilijnej. W wielu domach na stole wigilijnym umieszcza się dodatkowe nakrycie dla niezapowiedzianego gościa. Taki gest stanowi otwarcie domu na osoby potrzebujące, a także jest wyrazem pamięci o bliskich, którzy nie mogą świętować Wigilii ze wszystkimi.

Znanym zwyczajem są również potrawy znajdujące się na wigilijnym stole. Należy ich przygotować 12, a każdy z domowników powinien spróbować wszystkich, co ma mu przynieść szczęście na cały następny rok. W wielu domach można spotkać się także ze zwyczajem ustawiania figurek sceny Bożego Narodzenia za pomocą tzw. szopki. Jest to ciekawe zadanie dla najmłodszych, którzy mogą wykazać się swoją inwencją twórczą. Symbole i zwyczaje bożonarodzeniowe są bardzo istotne w odpowiednim przeżyciu tego okresu, dlatego nie należy o nich zapominać i warto pielęgnować te tradycje.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci