Sklepy w Niemczech wycofają plastikowe torby

04.12.2020

|

Czas wolny

Sklepy w Niemczech wycofają plastikowe torby

2022 r. to moment, w którym wszystkie plastikowe torby na zakupy przestaną być oferowane w niemieckich supermarketach. Taką decyzję podjął Bundestag. Czy to oznacza, że w sklepie brakować będzie jakichkolwiek toreb zakupowych?

Zmiany w niemieckich supermarketach

Handlowcy nie zgodzili się, aby w ciągu 6 miesięcy usunąć opakowania plastikowe ze sklepów, dlatego też niemiecki parlament zdecydował, że takie działania trzeba będzie podjąć po dwunastu miesiącach od wprowadzenia nowego zapisu. Zakazane zostaną lekkie, plastikowe torby na zakupy o grubości ścianki od 15 do 50 mikronów. Oznacza to więc, że klienci nie będą mogli skorzystać ze standardowych toreb, które zwykle wisiały przy kasie. Wyłączone z zakazu są jedynie stabilne torby wielokrotnego użytku oraz cienkie, plastikowe torebki, które używane są do pakowania owoców i warzyw. "Plastikowa torba jest uosobieniem marnotrawstwa zasobów" - powiedziała minister środowiska Svenja Schulze, która zainicjowała zakaz sprzedaży. "Dobrymi alternatywami są kosze na zakupy, torby na owoce i warzywa oraz pudełka wielokrotnego użytku na świeżą żywność" dodała.

Głosy za i przeciw zakazowi

Organizacja ekologiczna WWF uważa jednak, że działanie to ma wymiar wyłącznie symboliczny, co wynika z faktu, że torby plastikowe to tylko jeden procent niemieckiego zużycia plastiku. Również lewica i Zieloni, czyli partie, których członkowie zasiadają w Bundestagu, nie uważają, że projekt jest wystarczająco ambitny. Uważają, że powinno się wprowadzić bardziej radykalne środki, które ograniczą zużycie tegoż tworzywa. Rzeczniczka środowiska Grupy Zielonych, Bettina Hoffmann, mówiła: "Niestety, to mini-prawo nie zatrzyma tendencji do używania opakowań jednorazowych". Pojawiają się także inne głosy dotyczące wprowadzonego zakazu. AfD i FDP postrzegają ten środek jako nieuzasadnioną ingerencję w rynek, która co gorsza, nie wykazuje żadnych możliwych do udowodnienia korzyści dla środowiska. Eurodeputowany AfD Andreas Bleck zwrócił uwagę między innymi na to, że w ciągu kilku lat w wyniku dobrowolnej regulacji, zużycie plastikowych toreb w Niemczech spadło o prawie dwie trzecie.

Torby plastikowe to tylko kropla w morzu

Problem nadmiernego zużycia plastiku to sprawa globalna, która dotyczy nas wszystkich. Obecnie opakowania z tego tworzywa możemy spotkać wszędzie – na dziale owoce i warzywa, przy napojach, słodyczach, jogurtach, mięsie, serach czy pieczywie. Torby na zakupy stanowią więc tylko drobną część ilości wykorzystywanego plastiku. Warto więc zwracać uwagę na to co kupujemy, a także na opakowanie, aby wesprzeć nieco matkę naturę.