Rozrywki dla dzieci bez wykorzystania komputera

Wspólne bieganie po osiedlu, gra w klasy lub gumę, wielogodzinne podchody czy gra w dwa ognie… Choć to wspaniałe zabawy, które wypełniały całe nasze dzieciństwo, dziś mało kto o nich pamięta. Wszystkiemu winna jest rewolucja techniczna. Dziś niemal w każdym domu jest komputer i tablet. Prawie każde dziecko ma też własny smartfon. Nie ma się czemu dziwić – już nawet kilkuletnie maluchy chcą używać tych samych urządzeń, co rodzice. Oczywiście ma to swoje dobre strony – internet pomaga w codziennym funkcjonowaniu, umożliwia szybkie dotarcie do informacji i zdobywanie wiedzy. Gry komputerowe pomagają rozwijać wyobraźnię i uczą logicznego myślenia.

Jednak psychologowie biją na alarm – coraz więcej dzieci jest uzależnionych od komputera i smartfona, a to może mieć opłakane skutki. Eksperci wskazują, że dzieci i młodzież, która nadużywa wirtualnego świata, ma problemy w tym rzeczywistym. Nieumiejętność koncentracji, zaniedbywanie relacji rodzinnych, trudności w nauce, niepokój, irytacja czy problemy z agresją i stworzeniem koleżeńskiej relacji z rówieśnikami – to tylko niektóre z nich. Dlatego warto zadbać także o inne rozrywki. Psychologowie przekonują, że w pierwszych latach życia dziecka, należy całkowicie ograniczyć mu dostęp do tabletu, smartfonu czy telewizji. W późniejszych latach, można pozwolić dziecku na korzystanie z wirtualnego świata, jednak pod ścisłą kontrolą rodzicielską. Już od najmłodszych lat, warto też uczyć najmłodszych zabaw bez użycia komputera. Najlepszym sposobem jest spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Jeśli jednak pogoda nie dopisuje, możemy zachęcić dzieci do wspólnego spędzenia czasu w domu. 

Sposobem na wspólne, rodzinne popołudnie mogą być np. planszówki. Wybór gier jest ogromny – Monopoly, Eurobiznes, Scrabble, Dixit czy Pandemia – to tylko niektóre z nich. Ważne, by poziom gry był dostosowany do najmłodszych. Jeśli gra będzie za trudna, dziecko skutecznie zniechęci się do tego typu rozrywki. Sprawdzonym sposobem na wspólne spędzenie czasu jest też – znana od lat - zabawa w kalambury. Zaletą gry jest to, że udział w niej może wziąć cała rodzina.

Wspaniałą rozrywką może być układanie puzzli. Eksperci przekonują, że zabawa nie tylko świetnie rozwija pamięć, uczy logicznego myślenia, ale także pomaga się wyciszyć i skoncentrować. Terapeuci przekonują też, że warto układać puzzle razem z dzieckiem. Dzięki temu dziecko nauczy się zespołowego działania, a wspólnie spędzony czas, będzie sprzyjał umacnianiu więzi.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci