Rosnąca popularność agroturystyki

2019-03-10

|

Czas wolny

Rosnąca popularność agroturystyki

Turystyczne, tętniące życiem miejscowości, pięciogwiazdkowe hotele ze strefą SPA i bogata oferta animatorów, którzy zapewniają gościom rozrywkę… Kilka lat temu, wakacje typu „all inclusive” były najczęściej wybieraną formą wypoczynku. Urlopowiczów kusiła bogata oferta rozrywkowa i komfortowe warunki. Dziś – choć Polacy nadal chętnie wybierają tego typu wakacje, to coraz większym zainteresowaniem cieszy się wypoczynek na wsi. Nie ma się czemu dziwić – cisza, spokój, możliwość obcowania z naturą i niższe ceny – to argumenty które przemawiają za wakacjami na wsi.

Co oczywiste, z tego typu ofert najchętniej korzystają mieszkańcy dużych miast. To właśnie chęć prawdziwego spokoju najczęściej przyciąga ludzi na wieś. Psychologowie podkreślają, że bliski kontakt z naturą, czyste powietrze, a także ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego i Internetu to sprawdzony przepis na idealny odpoczynek i szybkie naładowanie baterii.

Na co możemy liczyć wybierając się do gospodarstwa agroturystycznego? Przede wszystkim należy nastawić się na spędzenie kilku dni w funkcjonującym gospodarstwie rolniczym. Nie należy spodziewać się luksusowych warunków, jednak właściciele dbają o komfort gości. Kuszą też dodatkowymi atrakcjami. W wielu miejscach możemy wziąć lekcję jazdy konnej lub nauczyć się przygotowywania lokalnych specjałów. W wielu miejscach można też współuczestniczyć w życiu gospodarstwa, np. wydoić krowę czy nakarmić zwierzęta. Zwolennicy tej formy wypoczynku przekonują, że pomoc w gospodarstwie agroturystycznym pomaga w wyciszeniu się i nabraniu dystansu do codziennych spraw.

W wielu gospodarstwach istnieje też możliwość wspólnego spożywania czy przygotowywania posiłków z własnych produktów. Zazwyczaj są to wyhodowane przez rolników warzywa i owoce, a także świeży nabiał czy chleb.

Co istotne, niemal każde gospodarstwo chętnie przyjmuje całe rodziny z dziećmi, dla których przygotowane są specjalne mini place zabaw. Na miejscu możemy wypożyczyć rowery lub kajaki. Gospodarze zachęcają także by na wakacje zabrać ze sobą swojego czworonoga. Agroturystyka ma wiele plusów, ale zyskują na niej nie tylko urlopowicze. Dzięki gospodarstwom agroturystycznym powstają nowe miejsca pracy i rozwija się cały region. Rosnąca konkurencja na rynku, zmusza rolników do stałego podnoszenia jakości oferowanych usług. Rozwój agroturystyki wpływa też na lokalnych przedsiębiorców oferujących np. pamiątki czy rękodzieła związane z danym regionem.