Popularne gry planszowe – co warto kupić?

2019-01-30

|

Czas wolny

Popularne gry planszowe – co warto kupić?

Są świetną alternatywą w pochmurne,  zimowe wieczory. Mają miliony zwolenników i chyba niewielu przeciwników. Potrafią uzależnić i sprawić, że zapomnimy o całym świecie… Gry planszowe znane były już w starożytności. Do najstarszych planszówek na świecie należy m.in. wari, go, senet czy królewska gra z Ur. Dziś odeszły one w zapomnienie, ale sklepowe półki uginają się od nowych planszówek. Wiele z nich ma swoje komputerowe wersje, jednak miłośnicy planszówek przekonują, że granie online - to już nie to samo. Istotą gier planszowych jest właśnie wspólne spędzanie czasu. Przy jednym stole zacieśniają się więzi, rozwijają przyjaźnie i szybciej mija czas. To nie tylko rozrywka dla dzieci, większość gier dedykowana jest właśnie dorosłym. Co kupić? Które gry są najfajniejsze? Oto mini przewodnik po świecie gier planszowych.

Jedną z najpopularniejszych gier są Scrabble. Planszówka powstała w 1931 roku w Stanach Zjednoczonych. Przeznaczona jest dla maksymalnie czterech osób. Zasady są proste - każdy z graczy losuje siedem płytek z literami. Chodzi o to, by ułożyć z nich na planszy najwyżej punktowane słowa. Wygrywa osoba, która zbierze najwięcej punktów. 

Kolejnym klasykiem jest Monopoly - gra planszowa polegająca na handlu nieruchomościami. Została wynaleziona przez kobietę -  Elisabeth Magie. Zadaniem graczy jest stworzenie prawdziwego hotelarskiego imperium. Rozgrywka uczy strategicznego i taktycznego myślenia. Na rynku dostępne są też polskie gry, wzorowane na Monopoly – m.in. Eurobiznes czy Fortuna. 

W tym krótkim zestawieniu musi się też znaleźć Pandemia. To koncepcyjna gra planszowa, w której gracze muszą uchronić świat przed szerzącymi się na świecie chorobami. Zawodnicy nie grają przeciwko sobie – wszystkich jednoczy jeden cel. Każdy z zawodników ma inne umiejętności, które trzeba wykorzystać by uratować świat. Choroby rozprzestrzeniają się w zastraszającym tempie. A zegar tyka…

Kolejną propozycją jest Talisman: Magia i Miecz. Gra osadzona jest w klimacie RPG i fantasy. Każdy z zawodnikom losuje swoją postać – każda z nich ma specjalne umiejętności. Gracze wyruszają w niezwykle niebezpieczną podróż, w której będą musieli stawić czoła smokom, potworom i czarnej magii. Przyjdzie im walczyć także ze sobą. Cel jest jeden – odnaleźć legendarną Koronę Władzy. Uwaga! Gra jest niezwykle rozbudowana, a jedna rozgrywka może toczyć się przez wiele, długich godzin.