Pomysł na weekend: Roztocze

13.06.2019

|

Czas wolny

Pomysł na weekend: Roztocze

Szukasz pomysłu na szybki weekendowy wypad? Wycieczki po terenie Roztocza mogą być nie tylko relaksujące, ale to także wspaniała lekcja przyrody. By poznać skarby tego rejonu i nacieszyć się jego pięknem, warto wybrać się na teren tutejszych rezerwatów przyrody. Na które z nich warto postawić? Oto najciekawsze obiekty, z jakimi można się spotkać w tej części kraju.

Rezerwat „św. Rocha”

Rezerwat „św. Rocha” to jedna z ważniejszych atrakcji przyrodniczych w rejonie Krasnobrodu. Na powierzchni ponad 200 ha ochronie podlega drzewostan bukowo-jodłowy, przy czym najcenniejszymi skarbami są tu potężne jodły. Nie brak wśród nich okazów pomnikowych, liczących sobie około 250 lat. Czekają tu również ciekawostki krajoznawcze, takie jak zabytkowa, drewniana kapliczka, zbudowana w okresie międzywojennym w sąsiedztwie cudownego źródełka.

Rezerwat „Las Bukowy”

Ten rezerwat leży w sąsiedztwie miejscowości Narol, co samo w sobie jest jego wielkim walorem. Zajmuje on powierzchnię ponad 80 ha, a głównym jego zadaniem jest lasów bukowych z licznymi gatunkami roślin górskich. Na miłośników przyrody czekają tu m. in. tak ciekawe rośliny, jak czosnek niedźwiedzi oraz wawrzynek wilczełyko.

Rezerwat” Nowiny”

Wycieczki po terenie tego rezerwatu będą idealną propozycją dla tych, którzy chcą poszerzyć swą wiedzę na temat torfowisk oraz roślinności wodnej. Tu, w niewielkiej odległości od miejscowości Susiec, można nacieszyć się widokiem licznych oczek wodnych oraz występujących w ich pobliżu roślin. Bagnica torfowa, bagno zwyczaje, rosiczki – oto wybrane atrakcje, które przyciągają na teren tego rezerwatu miłośników przyrody z całego kraju.

Rezerwat „Czartowe Pole”

Z tym miejscem wiążą się liczne legendy i podania, a tajemnicza atmosfera jest dla wielu turystów dodatkową zachętą do odwiedzenia tego miejsca. Rezerwat „Czartowe Pole” kusi też miłośników historii i przyrody. Tu, w dolinie Sopotu, można zobaczyć m. in. piękne wodospady oraz pozostałości papierni

Rezerwat „Nad Tanwią”

To jeden z najważniejszych i najsłynniejszych rezerwatów, jakimi może się pochwalić Roztocze. Rezerwat „Nad Tanwią” przyciąga wielu turystów zarówno ciekawą szatą roślinną, jak i doskonale przygotowaną ścieżką dydaktyczną. Główną atrakcją są tu jednak słynne „szumy” – niewielkie wodospady, które skupiły się w niewielkim zakolu rzeki Tanew. To właśnie one są głównym celem niemal każdej wycieczki po tym rezerwacie, i to im spacerowicze poświęcają najwięcej uwagi.

Roztocze to magiczna kraina, której dumą jest właśnie wspaniała przyroda. Kto na główny motyw swej wycieczki po tej części kraju wybierze rezerwaty przyrody, ten z pewnością żałować tej decyzji nie będzie.