Odkryj Hiszpanię i jej skarby

2019-07-04

|

Czas wolny

Odkryj Hiszpanię i jej skarby

Jest jednym z tych regionów, którymi Hiszpania może zachwycić każdego. Galicja to moc atrakcji i ciekawych obiektów, którym z pewnością warto poświęcić nieco czasu. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po tej części Hiszpanii?

Galicja: ziemia niezwykła

Galicja to żyzne ziemie i trudna historia, związana z krwawymi bojami o jej przynależność państwową. Rzymianie, Wizygoci i Celtowie pozostawili tu po sobie wiele pamiątek. Najciekawsza grupa atrakcji i znalezisk archeologicznych wiąże się z Celtami, z którymi też Galicja jest najmocniej kojarzona. Wiadomo, że Celtowie zajęli Galicję około 700-600 roku p. n.e., choć najprawdopodobniej ich osady powstawały tu znacznie wcześniej. Aż do II wieku p. n.e., czyli do czasu podboju tej ziemi przez Rzym, to Celtowie byli panami Galicji. Ogromna ilość znalezisk archeologicznych związanych z ich bytnością w tej części Hiszpanii dziwić zatem nie powinna. Warowne osady stanowią jedną z najliczniejszych grup atrakcji na tej ziemi, choć i w galicyjskich muzeach można ujrzeć wiele cennych pamiątek związanych z ich życiem i kulturą. Jakimi atrakcjami może oczarować Galicja? W jakich miejscowościach warto zatrzymać się w trakcie wycieczki po jej terenie?

A Coruna i miejskie atrakcje

To miasto zasługuje na uwagę, a ciekawych obiektów na jego terenie jest sporo. Wiadomo, że A Coruna już 2 tysiące lat temu była ważnym i cenionym portem. Dziś turyści przybywają tu ze względu na zabytki znajdujące się w historycznej części miasta oraz latarnię morską pochodzącą jeszcze z czasów antycznych. To jedyna antyczna latarnia na świecie, która w tak dobrym stanie przetrwała do naszych czasów. Brak wprawdzie informacji na temat dokładnej daty jej budowy, pewne jest jednak, że istniała ona już w II wieku p. n.e. Swój obecny wygląd Latarnia Herkulesa zawdzięcza wprawdzie przebudowie dokonanej w XVIII wieku, jednak prace przeprowadzone w tym czasie nie przekreśliły jej wyjątkowej formy. Cennymi atrakcjami może się też pochwalić miejscowe muzeum archeologiczne, którego siedzibą jest dawne więzienie. Wspaniałe ogrody i rewelacyjne plaże są kolejną atrakcją, którą A Coruna może oczarować turystów. Miejsc, w których można odpocząć w czasie wycieczki po tym mieście jest sporo, a każdy zakątek tego miasta ma niepowtarzalny urok.

Santiago de Compostela: w cieniu katedry

To ważny punkt dla pątników oraz tych, dla których Hiszpania to przede wszystkim ważne sanktuaria oraz zabytki sakralne. Santiago de Compostela to ciekawy cel wycieczki i dla tych turystów, którzy szukają ciekawych przykładów sztuki barokowej. Tutejsza katedra zachwyca nawet tych, którzy przybywają tu w celach nie tylko religijnych. Miejsce, w którym pochowany został św. Jakub – patron Hiszpanii – bez wątpienia zasługuje na uwagę każdego turysty.

W portowym Betanzos

To portowe miasto to kolejna miejscowość, która Hiszpania może oczarować turystów wędrujących po Galicji. Dumą Betanzos są imponujące klify oraz kościoły, które mimo swych niewielkich rozmiarów są wspaniałymi przykładami sztuki gotyckiej. Turyści w czasie wycieczki po tym mieście chętnie zaglądają na teren przystani, która zachwyca sielską atmosferą i pięknym otoczeniem.

Antyczne skarby i inne atrakcje

Galicja to kraina, której dumą są też antyczne zabytki, rozrzucone na terenie tej krainy. W wielu małych miejscowościach czekają na turystów bezcenne skarby. W Lugo czekają wspaniałe mury obronne, będące najlepiej zachowaną na świecie pamiątką tego typu z okresu rzymskiego. W mieście tym czeka również romańska katedra oraz wspaniałe muzeum, w którym można zdobyć wiele cennych informacji na temat miasta i jego najbliższej okolicy. Z rzymskimi pamiątkami można się też spotkać w Ourense. Tu znajduje się Rzymski Most, który swą obecną formę zyskał po przebudowie w XIII wieku. I tu można zobaczyć romańską katedrę, której dumą stał się wspaniały portal. Zachwyca także muzeum, którego archeologiczna kolekcja intryguje miłośników historii z całego świata.

Hiszpania i jej historyczne krainy mają wyjątkowy urok. Wycieczki po terenie Galicji mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Niezwykłe zabytki, malownicze porty oraz miejsca, w których z historią można się spotkać na każdym kroku to największe walory Galicji – krainy, która przyciąga przede wszystkim celtyckimi korzeniami.