Kreatywne zabawy w ogrodzie

2019-07-09

|

Czas wolny

Kreatywne zabawy w ogrodzie

Ogród to istotne miejsca dla rozwoju dziecka. Szczególnie ważny okazuje się latem, gdy są wakacje i najmłodsi mają dużo czasu wolnego. Warto zadbać o to, aby nie spędzali go w domu oglądając telewizję lub grając w gry na telefonie. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie dzieciom naturalnej przestrzeni do zabawy na świeżym powietrzu.

Jak przygotować zabawy dla małych dzieci?

Nie bójmy się zabierać do ogrodu najmłodszych członków naszej rodziny, nawet jeśli dopiero stawiają swoje pierwsze kroki. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu przed słońcem oraz owadami. Po wykonaniu tych podstawowych czynności można przejść do zabawy. Dla takich maluchów odpowiednią propozycją będzie piaskownica lub mały basen z wodą. Dzięki temu dziecko będzie miało styczność z różnymi przedmiotami i możliwość poznawania nowego środowiska. Dobrym pomysłem są również bańki mydlane, które potrafią zainteresować każdego malucha.

Jak bawić się z przedszkolakami?

Od starszych dzieci możemy wymagać nieco więcej zaangażowania i samodzielności podczas zabawy. Powinniśmy liczyć się również z tym, że pociecha w wieku przedszkolnym szybko znudzi się piaskownicą czy kąpielą w basenie, dlatego należy urozmaicać czas spędzany w ogrodzie. Idealna w tym przypadku może okazać się budowa namiotu z koca lub prześcieradła. Prostym sposobem na uatrakcyjnienie czasu spędzanego z dziećmi na świeżym powietrzu jest również gra w piłkę lub zabawa w ciepło-zimno. Ogród daje również wiele możliwości na zabawy ruchowe, takie jak berek czy zabawa w chowanego.

Zabawy dla starszaków

Starsze dzieci często nie potrzebują pomocy dorosłych, aby kreatywnie bawić się w ogrodzie. Wolą spędzać czas w swoim gronie, dlatego warto przygotować im bezpieczne miejsce, gdzie będą mogły wymyślać własne zabawy. Ciekawym pomysłem jest budowa drewnianego domku, instalacja ogrodowej huśtawki lub trampoliny. Te produkty z pewnością zapewnią dzieciom kilkugodzinną zabawę na świeżym powietrzu. W tym czasie rodzice mogą skorzystać z uroków lata, opalając się lub odpoczywając w chłodzie.

Praca podczas zabawy

Ogród jest idealnym miejscem, aby nauczyć dzieci dyscypliny oraz porządku. Większość z nich uwielbia naśladować dorosłych i powtarzać ich ruchy, dlatego podczas wykonywania prac ogrodowych można zabrać dziecko ze sobą i pokazać mu, w jaki sposób należy dbać o kwiaty i inne rośliny. W tym celu warto kupić narzędzia wykonane z tworzywa odpowiedniego dla dzieci, aby one również mogły pomóc w pieleniu, wyrywaniu chwastów czy grabieniu.