Kim jest jesieniara?

01.10.2020

|

Czas wolny

Kim jest jesieniara?

Jesień wielu osobom kojarzy się z przygnębiającym, zimnym okresem, który trzeba przetrwać. Zupełnie inaczej tę porę roku oceniają jesieniary! Kim są i skąd wzięła się taka nazwa?

Kim jest jesieniara?

Jesieniara to, najprościej mówiąc, miłośniczka jesieni. Samo słowo w 2019 roku zajęło drugie miejsce w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku! Nie jest to dziwne, ponieważ młodzi ludzie lubią kategoryzacje i przypisywanie się do różnego rodzaju grup, subkultur czy stylów. Jesieniara jest czymś pomiędzy. To połączenie stylu, zainteresowań i tworzenia społeczności podobnej sobie.

Jak ubiera się jesieniara?

Po czym poznamy jesieniarę? Przede wszystkim po ubraniach! Grube swetry, obszerne szaliki, ciekawe czapki, karmelowe płaszcze, modne botki i skórzane torebki, w ciemnych kolorach to tylko część z atrybutów miłośniczek jesiennego klimatu. Przede wszystkim chodzi o struktury i materiały, które kojarzą się z tym chłodniejszym okresem w roku. Tak jak w lecie kochamy delikatną wiskozę czy bawełnę, tak jesienią, każda jesieniara wyposaża swoją garderobę w wełniane swetry czy inne syntetyczne, aczkolwiek znacznie grubsze i bardziej mięsiste tkaniny, np. akrylowe. Oprócz tego dominują oczywiście kolory kojarzone z jesienią, czyli burgund, brąz, beż, musztarda, rudy, bordo, zgaszona czerwień, szarość, granat, karmel czy zawsze uwielbiana czerń.

Dekoracje w domu jesieniary

Oczywiście bycie jesieniarą to nie tylko styl ubierania, ale także uwielbienie dla wszelkich innych atrybutów tej pory roku. Pyszne, rozgrzewające herbaty z cytryną, pomarańczą, goździkami i sokiem z malin, kawy z dodatkiem syropu dyniowego, menu oparte na produktach sezonowych, takich jak dynia czy śliwki, a także przyprawy nieodłącznie kojarzące się z jesienią, takie jak cynamon, kardamon oraz wanilia. Oprócz wdrażania specjalnego menu, każda jesieniara lubi tworzyć wokół siebie specyficzny klimat. Świeczki, które słodko pachną są porozstawiane po całym mieszkaniu. Akompaniują im wrzosy, dynie, kosze z jabłkami, lampki i inne akcesoria, sprawiające, że dom jest przytulny. Kolorystyka dekoracji domowych jest zbliżona do tej preferowanej w ubraniach.

Jak jesieniara spędza czas?

Jak jesieniara spędza czas wieczorami? Przede wszystkim z kubkiem kakao lub rozgrzewającej herbaty, pod grubym, plecionym kocem, oglądając ulubione filmy! Wszystko to oczywiście w przyjemnej przestrzeni, najczęściej własnego domu, w akompaniamencie świec i klimatycznych światełek. Jeśli miłośniczka jesieni wyjeżdża, to wybiera piękne miejsca, zdecydowanie dalekie od gorących, egzotycznych destynacji! Ma być jesiennie, z drzew mają spadać kolorowe liście, a na ziemi leżeć kasztany. To jesieniara lubi najbardziej!