Jak wybrać pole namiotowe?

14.05.2019

|

Czas wolny

Jak wybrać pole namiotowe?

Kojarzy się z szalonymi, studenckimi wakacjami lub obozami harcerskimi… Choć wypoczynek pod namiotem nie jest alternatywą dla każdego, to warto spróbować biwakowania. Kontakt z naturą, świeże powietrze, nocleg nad samym jeziorem czy morzem i codzienne ogniska… Wypoczynek pod namiotem ma swoje zalety. Co zrobić by wybrać dobre pole namiotowe? Na co zwrócić uwagę, by w pełni cieszyć się urlopem? Sprawdziliśmy!

Po pierwsze – lokalizacja. Ważne, by wybrane przez nas pole namiotowe znajdowało się w bezpośredniej bliskości jeziora, rzeki lub morza. To właśnie kontakt z naturą sprawia, ze tego typu wyjazd jest wyjątkowy. Warto też zwrócić uwagę, czy w niedalekiej odległości od kempingu są dobrze zaopatrzone sklepy lub restauracje. Upewnijmy się też, czy w okolicy znajduje się większe miasteczko. To szczególnie ważne w przypadku brzydkiej pogody. Dzięki takiemu sąsiedztwu łatwiej zorganizujemy sobie wolny czas.

Uwaga na drzewa

Kolejną istotną sprawą na kempingu są… drzewa! Choć nie powinno się rozbijać namiotu pod samymi drzewami, to warto korzystać z ich cienia. Dzięki temu nasz namiot nie nagrzeje się i zachowamy w nim komfortową temperaturę. Przed wyborem miejsca na kempingu zwróć też uwagę czy ziemia na nim jest wysuszona. Pamiętajcie też, by nigdy nie rozbijać namiotu w zagłębieniu.

Po drugie – wyposażenie pola namiotowego. Na każdym kempingu powinny znajdować się (utrzymane w odpowiednim stanie!) sanitariaty. Nie chodzi tutaj tylko o czystość, ale także o ich liczbę. Ważny jest też dostęp do ciepłej wody. W wielu miejscach ciepła woda dostępna jest tylko w konkretnych godzinach. Przed dokonaniem rezerwacji, warto dokładnie przejrzeć internetowe opinie o danym miejscu. Koniecznie zwróćcie też uwagę, czy kemping dysponuje kuchnią i jadalnią, w których można przygotować ciepły posiłek w razie niepogody. Nie ma się też co oszukiwać – w dzisiejszych czasach istotny jest stały dostęp do prądu. Koniecznie zwróćcie uwagę czy na kempingu jest miejsce gdzie można np. naładować telefon.

Wyposażenie dodatkowe

Jeśli nie chcecie zabierać ze sobą wielu rzeczy, warto zorientować się czy kemping oferuje wypożyczenie podstawowego sprzętu biwakowego – stolików turystycznych, krzesełek czy leżaków. Na niektórych kempingach znajdziemy boiska np. do siatkówki. Wiele pól namiotowych oferuje też wynajem różnego rodzaju sprzętu turystycznego, np. rowerów, kajaków czy kijków do nordic walkingu. Coraz więcej pól namiotowych jest też wyposażonych w monitoring, a także posiada stały dostęp do bezpłatnego WiFi.