Jak rozpalić grilla ogrodowego?

31.03.2020

|

Czas wolny

Jak rozpalić grilla ogrodowego?

Gdy tylko dni zaczynają się robić dłuższe i cieplejsze, coraz więcej osób zastanawia się nad rozpoczęciem sezonu grillowego. Popularny w polskich ogrodach grill węglowy zapewnia niezwykły smak potraw i pozwala spędzić czas w większym gronie. Chociaż finalny efekt niemal zawsze jest bardzo przyjemny, to do celu prowadzi nas żmudny proces rozpalania grilla. Podpowiadamy, jak zrobić to szybko i skutecznie.

Miejsce na ustawienie grilla

Rozpalanie grilla może być o wiele prostsze, gdy ustawimy go w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by nasza „przenośna kuchenka” była w miejscu osłoniętym od wiatru, ale nie całkiem pozbawionym do niego dostępu. Ważne jest także, aby dym nie był skierowany bezpośrednio w zgromadzonych przy stole gości. Pamiętajmy, że drobny wiatr zdecydowanie pomoże w szybkim rozpaleniu brykietu.

Zdecydowanie inaczej sytuacja wygląda w przypadku grillów stacjonarnych, często zabudowanych solidną konstrukcją. Odpowiedni komin i ciąg powietrza sprawiają, że w praktyce będziemy niezależni od warunków atmosferycznych. Jeżeli więc w naszym ogrodzie jest miejsce na taką zabudowę, a grillujemy nie tylko sporadycznie – warto rozważyć dodatkową inwestycję.

Podpałka

Największy wpływ na tempo i pracochłonność rozpalania grilla będzie miała używana przez nas podpałka. Do wyboru jest przynajmniej kilka opcji, a jedną z najpopularniejszych są ekologiczne kostki z odpowiednio długo palącego się materiału. Brykiet należy w tym przypadku ułożyć w stożek, a pomiędzy kawałkami węgla ułożyć kilka lub kilkanaście kawałków podpałki.

Na rynku dostępne są także podpałki w płynie, które zapewniają szybsze rozpalenie, ale ich wadą jest krótszy czas palenia, nie zawsze wystarczający do odpowiedniego rozgrzania brykietu. Dla wielu osób drażniący jest także charakterystyczny, chemiczny zapach tego preparatu. Pamiętajmy także, by przy używaniu płynnych podpałek zachować szczególną ostrożność i odległość od grilla.

Coraz popularniejsze jest także używanie w pełni ekologicznych podpałek, takich jak chociażby wysuszone gałązki czy cienkie kawałki drewna. Jeżeli chcemy grilla rozpalić w pełnej zgodzie z naturą, to w pierwszej kolejności powinniśmy rozniecić ognisko, a następnie wrzucać do niego węgiel i cierpliwie czekać na jego odpowiednie rozgrzanie.

Środki ostrożności

Chociaż rozpalanie grilla nie kojarzy się z niebezpieczeństwem, to należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim unikajmy popularnej praktyki dmuchania na węgle w celu ich szybszego ogrzania. Takie działanie może spowodować, że nasza twarz zostanie boleśnie oparzona iskrami, a przyjemność grillowania ustąpi miejsca przykrym wspomnieniom.