Historia szampana - jak powstał luksusowy trunek?

11.08.2020

|

Czas wolny

Historia szampana - jak powstał luksusowy trunek?

Szampan to trunek znany większości z nas. Towarzyszy nam podczas witania Nowego Roku, a także przy toastach wznoszonych po osiągnięciu ważnych celów. Czy wiesz jednak jak powstał szampan i jaka jest jego historia? Jeśli nie, zapraszamy Cię do przeczytania artykułu!

Francuzi czy Anglicy? Kto wynalazł szampana?

Szampan kojarzy się głównie z Francją, jednak tak naprawdę, swój status zawdzięcza Anglikom, dzięki którym nie jest uznawany za zwykłe wino. Pierwsze wino musujące powstało w 1530 roku, w opactwie świętego Hilarego pod Carcassonne. Nie spodobało się ono jednak mieszkańcom, przez co szybko zostało zapomniane. Pierwsze próby butelkowania szampana podjęto ponad sto lat później, w 1660 roku. Jakie były tego rezultaty? Zdecydowanie nie takie, jak oczekiwano. W butelkach od szampana wytwarzał się gaz, który powodował wybuchanie, przez co trunek zyskał niechlubne nazwy: „wystrzeliwacz korków” oraz „wino diabelskie”.

Sławę szampan zawdzięcza Anglikom

Jak już zostało wspomniane, swoją sławę szampan zawdzięcza Anglikom. Francuzi nie potrafili poradzić sobie z tym wybuchowym trunkiem. Mieszkańcy Wysp Brytyjskich postanowili natomiast, że będą rozlewać go do butelek z grubszego szkła, bardziej odpornych na ciśnienie oraz, że poddadzą go drugiej fermentacji. I tak właśnie zaczęła się droga do stworzenia jednego z najbardziej ekskluzywnych alkoholi na świecie.

Kiedy szampan stał się znany na arenie międzynarodowej?

Warto wspomnieć, że na salonach międzynarodowych szampan pojawił się dopiero w XVIII wieku. W 1870 roku, czyli 340 lat po jego powstaniu, stał się trunkiem wybieranym do wznoszenia noworocznego toastu. Przez wiele lat dopracowywano także recepturę. Francuzi preferowali szampany słodkie, więc dosładzali je niemalże 150 gramami cukru. Anglicy zredukowali to aż o 100 gramów. To właśnie wtedy pojawił się on w wersji wytrawnej. Dziś, to jak smakuje ten alkohol, zależy od wielu czynników. Należy też pamiętać, że nie każde wino musujące można nazwać szampanem, chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Winogrona, z których robi się szampany, muszą być uprawiane na określonym obszarze, ręcznie zbierane i dokładnie wyciskane. Aby uzyskać efekt musowania prowadzi się dwukrotną fermentację, a nie, tak jak w przypadku najtańszych win musujących, proces nasycania trunku dwutlenkiem węgla.

Jak podawać szampana?

Szampan to drogi trunek. Najdroższy egzemplarz sprzedano za 30 tysięcy Euro. To unikatowa butelka znaleziona na dnie Bałtyku. Warto pamiętać, że alkohol ten należy podawać schłodzony, w kieliszkach o kształcie fletu, ponieważ pomaga to poczuć jego aromat.