Strona główna >Blog >Czas wolny >Empik promuje wakacyjne eko-praktyki

Empik promuje wakacyjne eko-praktyki

Sezon urlopowy wciąż trwa w najlepsze. Każdy spędza go w inny sposób, jednak niezależnie od wybranej formy wypoczynku, warto dbać wtedy o zachowanie zasad ekologii. Empik stworzył zbiór 7 eko praktyk, które warto wdrożyć podczas urlopu, aby świetnie się bawić i wesprzeć naturę!

1. Zamień cztery kółka na dwa

Porzuć samochód! Wakacje to idealny moment, aby wybrać się na przejażdżce hulajnogą tradycyjną lub elektryczną, rowerem, deskorolką czy na rolkach! Okazuje się, że takie ekologiczne środki transportu są chętnie wybierane przez urlopowiczów w dzisiejszych czasach. Zauważalny jest m.in. zwiększony popyt na rowery. Dane Empik.com wskazują, że w czerwcu klienci zakupili znacznie więcej rowerów, akcesoriów i części rowerowych niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wzrost zanotowały też m.in. rolki.

2. Wybieraj miejsca przyjazne środowisku

Warto również zwracać uwagę, aby wybierane przez nas miejsca noclegowe były przyjazne naturze. Jak to sprawdzić? Np. dowiadując się, ż posiadają one certyfikaty, takie jak LEED, Green Leaf, Green Key czy BREEAM. Dobrze sprawdzą się także kempingi, hostele i mniejsze gospodarstwa agroturystyczne.

3. Ogranicz zużycie plastiku

Niestety, obecnie ludzie produkują ogromne ilości odpadów, które zanieczyszczają i ziemię i akweny wodne. Warto każdego dnia, również w trakcie wakacji, zwracać uwagę na to, aby wytwarzać jak najmniej śmieci. Na co dzień i w podróż warto więc zabierać ze sobą produkty trwałe i wielorazowego użytku, jak chociażby: ekologiczne butelki i bidony z filtrem, kubki na ciepłe napoje, szklane i metalowe słomki oraz woreczki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce.

4. Dbaj o otoczenie

Każda nasza podróż generuje ślad węglowy. Można go jednak zminimalizować dokonując odpowiednich wyborów. Np. możesz przesiąść się w pociąg lub autobus zamiast samochodu. Dodatkowo warto także ograniczać ilość bagażu. Każdy dodatkowy kilogram to więcej spalonego paliwa, które dostaje się do środowiska. Pamiętaj także, aby w domu nie zostawiać żadnych włączonych urządzeń elektrycznych, które pobierałyby prąd, gdy Cię w nim nie ma.

5. Postaw na ekologiczne warianty kosmetyków

Ekologiczne warianty kosmetyków pozwalają dbać o naturę także w tym aspekcie. Obecnie kupisz już nie tylko mydło w kostce, ale także szampon, odzywkę, a nawet dezodorant. Tego typu pordukty zajmą znacznie mniej miejsca w walizce, a do tego nie będą generowały kolejnych plastikowych opakowań. Kosmetyki ekologiczne zaliczyły duży wzrost zainteresowania na Empik.com. W czerwcu 2021 na Empik.com kategoria ta cieszyła się o połowę wyższym zainteresowaniem klientów niż w tym samym okresie w ubiegłym roku.

6. Zabierz swoje śmieci

Jak wynika z danych GUS, w 2020 r. przeciętny mieszkaniec Polski wyprodukował ponad 340 kg śmieci. Skoro już tak ogromna ilość jest produkowana, warto chociaż zadbać, aby trafiały do odpowiednich kontenerów. Niestety wiele osób podczas wakacji o tym zapomina i wyrzuca wszystko do jednego wspólnego kosza. Spora część społeczeństwa zostawia również swoje odpady w lasach czy na plażach. Rozdzielenie odpadów w domu przyspiesza pracę w sortowniach śmieci i wpływa na efektywniejsze odzyskiwanie surowców.

7. Zapisz e-przewodniki na jednym urządzeniu

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować