E-book czy tradycyjna książka – wady i zalety

2019-03-09

|

Czas wolny

E-book czy tradycyjna książka – wady i zalety

Mają swoich zaciekłych przeciwników i coraz większe grono zwolenników. Na dobre zrewolucjonizowały czytelnictwo na świecie. Wiele ułatwiły, ale niektórzy twierdzą, że odebrały czytaniu pewną magię… Mowa oczywiście o e-bookach, czyli elektronicznych książkach zapisywanych w formie plików – mobi, pdf lub epub. Żeby je przeczytać, musimy mieć specjalny czytnik. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Jakie są wady i zalety e-booków? Sprawdzamy!

Po pierwsze – czytnik e-booków to zaoszczędzony czas i miejsce. By kupić interesującą nas książkę nie musimy wybierać się do tradycyjnej księgarni - wystarczy dostęp do Internetu. W sieci istnieje wiele księgarni oferujących wirtualne książki. Nie musimy też czekać na przesyłkę - plik dotrze do nas w kilka minut. Co niezwykle ważne, wybraną książkę możemy kupić o każdej porze dnia i nocy, także za granicą.

Kolejną zaletą są niewielkie rozmiary czytników. Nie ważne więc czy zaczytujesz się w krótkich opowiadaniach Edgara Allana Poe czy próbujesz przeczytać „Ulissesa” Jamesa Joyce’a -  książka zawsze będzie miała takie same gabaryty. Zmieści się w niemal każdej torebce, plecaku, a nawet w kieszeni płaszcza. To jednak nie wszystko – na jednym czytniku możemy przechowywać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset książek! Wszystko zależy od tego jaką pamięcią dysponuje nasze urządzenie. Dzięki temu, przed wyjazdem na wakacje nie musimy decydować się na konkretną pozycję. Jeśli wybrana przez nas książka okaże się nieciekawa, za pomocą jednego kliknięcia, możemy zmienić ją na inną.

Kolejną zaletą e-booków jest możliwość formatowania testu. Często zdarza się, że tekst w książce jest mało czytelny – litery lub odstępy między wierszami są za małe. Jeśli korzystasz z czytnika, wystarczy kilka kliknięć palcem, a tekst będzie dostosowany do twoich oczekiwań. Co istotne – e-booki są też bardziej ekologiczne. Wybierając taką formę książki przyczyniamy się do ograniczenia wycinki drzew! Niestety, zazwyczaj nie przekłada się to jednak na cenę samej książki.

Choć elektroniczne książki mają wiele zalet, nie są pozbawione wad. Jedną z podstawowych, jest kwestia baterii. Jeśli wybieramy się w długą drogę, musimy pamiętać o naładowaniu baterii w czytniku. Jeśli o tym zapomnimy, a bateria się rozładuje – z czytania nici. Przeciwnicy e-booków podkreślają też, że elektroniczna książka nie pachnie drukiem i nie ma kartek… Trudno się z tym nie zgodzić, jednak w książce to treść jest przecież najważniejsza.