Strona główna >Blog >Czas wolny >Dzisiaj piątek 13 - skąd wzięły się przesądy przynoszące pecha?

Dzisiaj piątek 13 - skąd wzięły się przesądy przynoszące pecha?

Piątek 13 budzi wszechobecne przerażenie. Wiele osób wierzy w przesądy, dlatego tego dnia woli pozostać w domu nie narażając się na żadną krzywdę. Z pozoru jest to zwyczajny dzień, podobny do wszystkich innych. Od dawna jednak postrzegany jest jako pechowy. Czy wiesz, dlaczego tak się dzieje?

Skąd wzięły się przesądy przynoszące pecha?

Piątek 13 to dzień, który od bardzo dawna kojarzony jest z pechem. Historii powstania tego przesądu można doszukiwać się w różnych źródłach. Jedno z nich mówi, że słynny dokument prawny Babilończyków, zwany jako Kodeks Hammurabiego miał być uchwalony bez 13 prawa. Nie można jednak traktować tej wersji poważnie, ponieważ nie wiemy nawet czy zapisy Kodeksu były numerowane. Według nordyckich przekazów pechowy piątek 13 tłumaczony jest historią boskiej uczty. Bawiło się na niej 12 uczestników, do których nagle dołączył 13 – podły Loki. Jego przybycie wpłynęło na śmierć brata Baldura, przez co ten dzień stał się wyjątkowo pechowy. Źródła religijne z kolei mówią, że podczas Ostatniej Wieczerzy Jezus zasiadł do stołu z 12 apostołami. 13 zaproszonym był Judasz, który zdradził Chrystusa. Te oraz wiele innych przesłanek udowadniają, że 13 to pechowa liczba. W połączeniu z piątkiem gwarantuje wyjątkowo zły dzień.

Gdy Czarny Kot przebiegnie drogę…

Przesądni ludzie wierzą nie tylko w pech związany z piątkiem 13, ale również z wieloma innymi kwestiami. Jedną z nich stanowi przebiegnięcie drogi przez Czarnego Kota. Zwierzę symbolizuje nieszczęście i niektóre osoby w takiej sytuacji wolą zawrócić do domu, aby uniknąć tragedii. Można walczyć z tym przesądem zmieniając drogę, aby nie przecinać tej, którą przeszedł kot lub można spróbować splunąć przez lewę ramię. Te metody mają nas zabezpieczyć przed pechem.

Rozbite lustro i 7 lat nieszczęścia

To kolejny znany i jeden z najgorszych przesądów. Gdy przypadkiem zdarzy nam się zbić lustro powinniśmy się przygotować na 7 lat pecha. Wróżby trudno uniknąć – jest ona wyjątkowo drastyczna, ponieważ przepowiada długi okres nieszczęścia. Istnieje jednak metoda, aby uniknąć pecha związanego ze zbitym lustrem. Należy jego fragment schować do portfela, co przynosi szczęście.

Nie przechodź pod drabiną

Z pewnością spotkałeś się z ludźmi, którzy unikają przechodzenia pod drabiną. Jest to kolejny z przesądów przynoszących pecha. Nie należy chodzić pod rozstawioną albo opartą o ścianę drabiną jeśli chcemy zapewnić sobie szczęście. Przechodząc pod takim układem drabiny burzymy harmonię geometrii, która łączy ziemię z niebem. Inne źródła natomiast wskazują na strącenie ducha przynoszącego szczęście, który spada, gdy zdarzy nam się przejść pod drabiną.

Rozsypana sól – gwarantowana awantura

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Może cię zainteresować