Dni wolne od pracy w 2020 r.

09.01.2020

|

Czas wolny

Dni wolne od pracy w 2020 r.

Wolne dni to czas, na który czeka każdy pracownik. Warto już na początku roku sprawdzić, kiedy mamy szansę na dłuższy odpoczynek. Niekiedy wystarczy wziąć jeden bądź kilka dni urlopu, by wydłużyć sobie okres wypoczynku. W 2020 r. czeka na nas aż trzynaście świąt, podczas których nie musimy iść do pracy. Jednak sześć z nich wypada w weekend. Poniżej wypisaliśmy dni wolne od pracy w 2020 r. Ponadto podpowiadamy, jak mądrze zaplanować urlop w najbliższych miesiącach.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2020 r.

 • 1 stycznia – Nowy Rok (środa)
 • 6 stycznia – Trzech Króli (poniedziałek)
 • 12 kwietnia – Wielkanoc (niedziela)
 • 13 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek)
 • 1 maja – Święto Pracy (piątek)
 • 3 maja – Święto Konstytucji (niedziela)
 • 31 maja – Zesłanie Ducha Świętego (niedziela)
 • 11 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
 • 15 sierpnia – Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (sobota)
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (niedziela)
 • 11 listopada – Święto Niepodległości (środa)
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie (piątek)
 • 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (sobota)
 • Jak zaplanować urlop w 2020 r.?

  W nadchodzących miesiącach jest kilka okazji, aby połączyć urlop z dniami ustawowo wolnymi od pracy w taki sposób, aby uzyskać jak najdłuższy odpoczynek. Niestety wiele świąt wypada w weekendy, co pozbawia nas dodatkowych dni wolnych. Nie traćmy jednak nadziei i spójrzmy, kiedy opłaca się wziąć urlop.

  Najbliższa okazja do dłuższego odpoczynku pojawi się w kwietniu, kiedy wypada Wielkanoc. Jeśli weźmiemy dwa dni urlopu – 9 i 10 kwietnia uzyskamy łącznie 5 dni wypoczynku, a także zyskamy dodatkowy czas na świąteczne przygotowania. Niestety w tym roku maj nie okazuje się łaskawy dla pracowników. Długi weekend majowy rozpoczyna się w piątek i jest to jedyny dzień wolny od pracy w tym miesiącu, który zyskujemy. 2 i 3 maja wypadają w sobotę i niedzielę. W maju święto wypada również 31, jednak ten dzień to również niedziela.

  Nieco lepiej sytuacja prezentuje się w czerwcu. Boże Ciało oczywiście wypada w czwartek, dlatego jeśli w piątek weźmiemy jeden dzień urlopu to zyskujemy aż cztery dni odpoczynku. Kolejne święto wypada w sierpniu – niestety w tym roku 15 sierpnia to sobota, dlatego nie skorzystamy z dodatkowego dnia wolnego. Podobnie w przypadku 1 listopada, który wypada w niedzielę. Wolne czeka na nas dopiero 11 listopada. Jest to środa, dlatego jeśli zależy Ci na dłuższym wypoczynku to zalecamy wziąć dwa dni urlopu: 9 i 10 listopada bądź 12 i 13 listopada. Niezależnie od wybranej opcji zyskasz aż pięć dni wolnego. Ostatnia możliwość do odpoczynku pojawia się pod koniec grudnia w związku ze świętami Bożego Narodzenia. 25 grudnia wypada w piątek. Możesz wziąć wolne już w Wigilię 24 grudnia, aby mieć więcej czasu na przygotowania. Dobrym pomysłem jest również wykorzystanie urlopu na okres od 28 do 31 grudnia. Dzięki czterem dniom urlopu zyskasz aż dziesięć dni wolnego!

  Jak wykorzystać wolny czas?

  Dzięki analizie nadchodzących miesięcy wiemy, że najlepszy czas, aby wziąć urlop wypada w kwietniu, czerwcu, listopadzie oraz grudniu. Pierwszy i ostatni z wymienionych miesięcy oznacza wolne spowodowane świętami. Z tego powodu urlop w tym okresie można wykorzystać na świąteczne przygotowania bądź odpoczynek po świętach. W czerwcu zazwyczaj panuje ładna pogoda, dlatego na dłuższy weekend warto gdzieś wyjechać. Szczególnie polecamy góry, gdzie można wybrać się na piesze wycieczki. Polecamy również morze - co prawda pogoda może jeszcze nie pozwolić na kąpiele, ale na pewno miło spędzisz tam czas z rodziną czy przyjaciółmi. Listopad z kolei to wyjątkowo pochmurny i przygnębiający miesiąc, dlatego związane z 11 listopada wolne możesz wykorzystać na wyjazd za granicę.