Dlaczego prognoza pogody nie zawsze się sprawdza?

Wiele osób narzeka na to, że prognozy pogody się nie sprawdzają. Niejednokrotnie można usłyszeć opinie, że mimo iż zapowiadane były upały, kogoś złapał deszcz, kiedy ten nie miał ze sobą parasola. Wywołuje to dużo frustracji i niechęci do prognozowanych temperatur, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że synoptycy mogą się mylić i wcale nie jest to ich wina. Dlaczego czasami to, co widzimy w pogodzie, nie sprawdza się w realnym życiu?

Wierzenia ludowe, a praca synoptyków

Stworzenie rzetelnej prognozy pogody jest bardzo trudne i wymaga dużej wiedzy oraz czujności. Nie wystarczy zerknąć na chmury i ocenić, w którym kierunku płyną, aby stwierdzić czy jutro będzie słońce czy deszcz. Czasami ludziom wydaje się, że jest to tak proste, ponieważ istnieją pewne wierzenia, które nieco zniekształcają nasz obraz dotyczący pracy synoptyków. Wiele osób kieruje się swoimi doświadczeniami czy wierzeniami, przekazywanymi z ojca na syna, związanymi z przewidywaniem pogody, jednak ma to niewiele wspólnego z tym, co robią stacje meteorologiczne. Na pewno wielokrotnie słyszałeś, że nisko latające jaskółki zwiastują deszcz, a zachodzące na czerwono słońce przyniesie upał lub wiatr. Niestety takie przewidywania rzadko mają cokolwiek wspólnego z prawdą.

Czy wiedza wystarczy, by stworzyć prognozę pogody?

Osoby odpowiedzialne za prognozowanie temperatur często mówią o tym, że ich prognoz nie można traktować jako zapewnienia, ponieważ z pogodą nigdy nic nie wiadomo. Często wiedza i umiejętności z zakresu meteorologii nie wystarczają, aby dobrze ocenić co się wydarzy. Trzeba mieć „nosa” i intuicję, które również czasem zawodzą.

Jaka prognoza pogody ma szansę się sprawdzić?

Jeżeli chcesz kierować się prognozą pogody, zwracaj uwagę na tę krótkoterminową, czyli wybiegającą na dzień do przodu. W przypadku prognoz średnioterminowych, synoptyków zadowala, kiedy uda im się określić, w jaki sposób wyglądać będą najbliższe dni, a mianowicie czy będą chłodniejsze czy cieplejsze od tych, które je poprzedzają. Prognozy miesięczne nie sprawdzają się prawie wcale. Szczególnie w Polsce trudne jest przygotowanie rzetelnej informacji pogodowej, ze względu na umiarkowany klimat, który jest bardzo dynamiczny.

Czynniki wpływające na zmiany pogody

Za to, jaka będzie pogoda, odpowiada klimat (i zmiany w nim zachodzące), fronty, układ słońca, a także wiele innych czynników, które przeciętnemu człowiekowi nie są znane. Synoptycy z dużym prawdopodobieństwem są w stanie przewidzieć, co wydarzy się kolejnego dnia lub jakie temperatury czekają nas w najbliższym tygodniu (czy będzie ochłodzenie czy ocieplenie). Cała reszta jest „wróżeniem z fusów”.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci