Czy warto zrezygnować z telewizora w domu?

21.08.2020

|

Czas wolny

Czy warto zrezygnować z telewizora w domu?

Telewizor w domu dla wielu osób jest koniecznością. Coraz częściej słyszy się jednak, że niektórzy rezygnują całkowicie z posiadania tego urządzenia. Czy usunięcie telewizora oznacza odcięcie się od informacji ze świata? Czy może jest to sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy?

Funkcja telewizora w polskich domach

Telewizor w wielu domach pełni funkcję „głosu w tle”. Często włączamy go tak po prostu, aby brzęczał. Wcale nie chcemy oglądać nic konkretnego, ani nie skupiamy na nim swojej uwagi, a przynajmniej tak nam się wydaje. Wbrew pozorom ciągle włączony telewizor zatrzymuje nas co jakiś czas i odciąga naszą uwagę od innych rzeczy. U wielu osób można zauważyć, że sprzęt ten ich „hipnotyzuje”. Nie docierają wtedy do nich żadne sygnały z zewnątrz, nie da się z nimi porozmawiać, ani uzyskać od nich odpowiedzi na żadne pytanie. Często zauważa się to u małych dzieci, co jest szczególnie niebezpieczne.

Samodzielna decyzja to podstawa

Pozbycie się telewizora z domu jest decyzją indywidualną. Wiele osób decyduje się na to ze względu na fakt, że wszystkie filmy czy seriale oglądają poprzez platformy internetowe na swoich komputerach. Internet jest ogromnym zagrożeniem dla telewizji, szczególnie jeśli chodzi o młode pokolenie. Wiele stacji zdecydowało się na otwarcie swoich przestrzeni w sieci, z których można korzystać za opłatą. Jest to np. Player od stacji TVN czy Ipla Polsatu. Inni giganci to oczywiście Netflix i HBO. Jeszcze inną opcją zastąpienia telewizora stały się projektory, które dają poczucie bycia w kinie, mimo że siedzimy na własnej kanapie. Mało kto jednak decyduje się na oglądanie na nich tradycyjnych kanałów telewizyjnych.

Kiedy konieczne jest pozbycie się telewizora?

Jeśli zauważasz, że Ty lub Twoi bliscy spędzacie zbyt dużo czasu przed ekranem i nie jesteście w stanie tego ograniczyć, warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z telewizora w domu. Nie chodzi tylko o marnotrawstwo czasu, ale także o możliwość pojawienia się uzależnienia lub zbyt dużego zaangażowania w świat bajek, filmów czy seriali. Wiele osób twierdzi, że telewizja ogłupia i z pewnością jest w tym ziarno prawdy, dlatego należy dbać o higienę psychiczną i jeśli rzeczywiście zauważamy u siebie problem, z którym sobie nie radzimy to musimy odizolować się od jego źródła.

Jak dużo czasu można spędzać przed telewizorem?

Ile czasu możemy spędzać przed telewizorem? Nie ma oczywiście żadnej wyznaczonej granicy. Każdy z nas sam czuje, kiedy jest go zbyt dużo. Czasami zwracają nam na to uwagę domownicy, a czasami sami łapiemy się, że zaniedbujemy obowiązki na rzecz oglądania telewizji. Godzina lub dwie dziennie przed ekranem nie powinny zaszkodzić. Jednak jeśli jesteś przed telewizorem przez 6 czy 8 godzin, to może być to już powód do zmartwień.