Co Polacy czytają najchętniej?

15.10.2020

|

Czas wolny

Co Polacy czytają najchętniej?

Jesień zachęca do spędzania wieczorów pod kocem, na kanapie, z dobrą książką w ręku. Ostatnie miesiące zdecydowanie zdominowane zostały przez kryminały i thrillery. Na topowych pozycjach znalazły się nowości od Remigiusza Mroza oraz Camilli Lackberg. Jakie pozycje rozkochały w sobie czytelników w naszym kraju?

Katarzyna Nosowska powraca

Dominował kryminał, jednak jedna pozycja zdecydowanie go przyćmiła. Była to książka Katarzyny Nosowskiej „Powrót z Bambuko”. Nie jest to pierwsza pozycja wydana przez artystkę. Jej poprzednia książka ukazała się dwa lata temu i również podbiła serca czytelników. Artystka rozprawia się z bólami przeszłości i opisuje ludzkie zachowania, a wszystko to utrzymane jest w charakterystycznym dla Katarzyny Nosowskiej stylu. Jest humor, polot, sarkazm i szczerość.

Kryminały i thrillery w natarciu

Przejdźmy jednak do ulubionych pozycji naszych czytelników, czyli kryminałów oraz thrillerów. Jak się okazuje, nie tylko zagraniczni autorzy skradli serca kupujących. Dużym zainteresowaniem cieszą się książki Remigiusza Mroza. W czasie pandemii spod jego pióra wyszło aż 6 nowych pozycji! Czytelnicy nadal chętnie sięgają po przygody Joanny Chyłki, a kolejna część powieści „Precedens” zajmuje godnie miejsce na podium TOP książek w Empku. Oprócz tego, w czołowej dziesiątce znalazła się także książka Mroza pt. „Lot 2020”. Również Zygmunt Miłoszewski i jego „Kwestia ceny”, wciąż przyciąga klientów sieci. Jacy zagraniczni autorzy mają szansę na sukces w naszym kraju? Z pewnością Camilla Lackberg i jej „Srebrne skrzydła” oraz Jo Nesbo z książką „Królestwo”. Oprócz tego thriller „Dublerka” szturmem podbił empikowe zestawienia sprzedaży.

Co jeśli nie kryminał?

Oczywiście kryminały to nie wszystko. Czytelnicy chętnie sięgali także po powieść „Pokora” Szczepana Twardocha, która opowiada o miłości, wojnie i rewolucji, a także po książkę „Córka nazisty” Maxa Czornyja, która również opowiada o miłości w czasach II wojny światowej. Powrót szkoły to także powrót książkowych pozycji dla dzieci, oczywiście z kanonu lektur. Poza tym najmłodsi czytelnicy chętnie wybierali pozycję „Felix, Net i NIka oraz Gang Niewidzialnych ludzi” Rafała Kosika.

Poradniki górą!

Poradniki nadal nie ustępują swojego miejsca, a klienci Empiku chętnie po nie sięgają. We wrześniu wyraźnie królowały: „Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne” Ellen Hendriksen oraz „Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne.” Alexandry Reinwarth.