Boże Narodzenie w różnych regionach Polski

Święta Bożego Narodzenia stanowią magiczny okres, z którym związanych jest wiele tradycji i obyczajów. Różnią się one jednak w zależności od regionu. Jak się okazuje – Boże Narodzenie nie jest obchodzone w ten sam sposób w całej Polsce. Wszyscy zasiadają do uroczystej kolacji, ale towarzyszą jej różne atrakcje i zwyczaje. Poniżej przedstawiamy, jak obchodzi się święta w różnych regionach naszego kraju.

Boże Narodzenie w Małopolsce i na Podkarpaciu

Kolędowanie to zwyczaj znany w całej Polsce, jednak w Małopolsce i na Podkarpaciu można spotkać kolędników chodzących z turoniem czy Capem. W tych regionach organizuje się także herody, które oznaczają widowiska teatralne przedstawiające historię króla Heroda. Jeśli chodzi o stół wigilijny to w Małopolsce podczas uroczystej kolacji serwuje się żurek, natomiast na Podkarpaciu barszcz grzybowy. Zdarza się również, że goście dzielą się opłatkiem posmarowanym miodem.

Jak wyglądają święta w Wielkopolsce?

W większości polskich miast prezenty pod choinkę przynosi św. Mikołaj, ale w Wielkopolsce nazywa się go Gwiazdorem. Podobnie jak jego odpowiednik – trzyma w ręku rózgę i nagradza wyłącznie grzeczne dzieci. Jeśli ktoś okazał się w danym roku niegrzeczny otrzymuje pyrę. Na wigilijnym stole w Wielkopolsce z pewnością znajdziemy makiełki. Jest to makaron podawany z masą makową.

Czym wyróżnia się Boże Narodzenie na Kujawach i Pomorzu?

W tych regionach od zawsze dużą uwagę przywiązywano do świątecznych dekoracji. Aktualnie zrezygnowano z części, które były uważane za konieczne dawniej. Teraz ubiera się choinkę, na której wiszą chlebowe ciastka w kształcie domowych zwierząt. W niektórych domach na Kujawach i Pomorzu w czasie świąt ustawia się snopki zboża i rozsypuje się na podłodze słomę, co ma zapewnić powodzenie w hodowli mlecznych krów. Pomorze słynie z serwowania na wigilijnej kolacji zupy rybnej. O dobrą atmosferę i pełne talerze gości dba gospodarz, ponieważ pani domu nie może wstać tego wieczoru od stołu.

Zwyczaje bożonarodzeniowe na Podlasiu

Jednym ze znanych zwyczajów obowiązujących w tym regionie Polski jest wczesne wstawanie w Wigilię. Dzięki temu można sobie zapewnić ochocze wstawanie przez cały kolejny rok, a także pomaga to podczas wykonywania obowiązków domowych zaplanowanych na ten dzień. Na Podlasiu do świątecznego stołu zasiada się według wieku, a następnie spożywa się przygotowane potrawy – zawsze rozpoczynając od kutii. Znanym zwyczajem jest również nie sprzątanie ze stołu po kolacji, aby dusze zmarłych również mogły się posilić.

Boże Narodzenie na Śląsku

Świętowanie Bożego Narodzenia nieco różni się na Górnym i Dolnym Śląsku. Na Górnym Śląsku popularnym daniem wigilijnym jest siemieniotka, czyli zupa z nasion konopi. Na stole znajdują się również makówki, zupa migdałowa oraz gołąbki postne. Ciekawym zwyczajem panującym w tym regionie Polski jest to, że każda panna powinna o północy wyjść przed dom i nasłuchiwać, z której strony szczekają psy. Ma jej to pomóc w określeniu, z której strony przybędzie przyszły narzeczony.

Z kolei na Dolnym Śląsku najbardziej popularną potrawą w okresie świąt Bożego Narodzenia jest kutia. Na stole znajdują się dania powstałe wyłącznie z tego, co pochodzi z lasów, pól, ogrodów, sadu bądź wody. Mieszkańcy Dolnego Śląska przestrzegają zasady, że w dniu Wigilii nie powinno się nikomu niczego pożyczać, ponieważ traci się wtedy pomyślność. Nie można również wieszać prania.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci