Nowa szkoła. Jak radzić sobie ze stresem?

07.08.2020

|

Szkoła

Nowa szkoła. Jak radzić sobie ze stresem?

Nowa szkoła to zawsze duży stres dla dzieci i dla rodziców. Wiąże się to z nawiązaniem nowych znajomości, budowaniem relacji, a także sprostaniem wymaganiom, które narzuca placówka. Jest to więc okres trudny, jednak nie warto się go obawiać, ponieważ zazwyczaj wystarczy kilka tygodni, a czasem nawet dni, aby dziecko poczuło się w szkole dobrze. Jak radzić sobie ze stresem wynikającym z nowej sytuacji?

Bądź najlepszym przyjacielem swojego dziecka

W pierwszej kolejności bardzo istotne jest, aby dziecko znalazło swojego powiernika. Może być to mama, tata, babcia, rodzeństwo czy ciocia. Nie ma znaczenia kim będzie słuchający, jednak najważniejsze jest, aby młody człowiek darzył tę osobę zaufaniem i czuł się przy niej bezpiecznie. Zbudowanie takiej bazy, do której dziecko zawsze może przyjść z każdym problemem, pozwoli mu wyrobić pewność siebie i poczucie, że nie ważne co się wydarzy, ma bliskich po swojej stronie. Ważne jest także, aby od najmłodszych lat budować w dziecku wysokie poczucie własnej wartości. Nie chodzi tu oczywiście o narcyzm czy egoizm, ale każdy młody człowiek musi wkraczać do nowej szkoły z poczuciem, że jest ciekawą osobą, którą warto poznać. Dzięki temu znacznie łatwiej jest mu się otworzyć na nowe znajomości, a także dobrze radzi sobie ze stresującymi sytuacjami.

Pozwól dziecku rozwijać pasję

Jeśli dziecko ma jakąś pasję, warto aby ją rozwijało. Szczególnie wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna pomaga w walce ze stresem. Jest to więc dobry sposób na wyzbycie się wszelkich negatywnych emocji. Zatem jeżeli Twoja pociecha ćwiczy sztuki walki, jeździ wyczynowo na hulajnodze czy pływa, koniecznie pielęgnuj w nim tę pasję, aby miało swoją odskocznię od codziennych problemów. Warto także zachęcać dziecko do spotykania się z przyjaciółmi z poprzedniej szkoły, do czytania książek czy robienia jakiejkolwiek innej rzeczy, pozwalającej mu się zrelaksować. Ciągła nauka i analiza tego co może się wydarzyć, źle wpływa na psychikę dziecka.

Nie ignoruj problemów

Ostatnia, niezwykle istotna kwestia, dotyczy problemów dzieci. Nie wolno ich bagatelizować! Jeśli pociecha często przychodzi do domu markotna, nie chce jeść, nie odpowiada Ci co u niej słychać lub też wręcz przeciwnie wysyła sygnały, że w szkole coś dzieje się nie tak, musisz reagować. Obecnie mnóstwo nastolatków, a nawet kilkulatków boryka się z obniżonym nastrojem, depresją, samookaleczeniem lub zaburzeniami odżywiania. Nierzadko powodem takich zachowań jest właśnie stres związany ze zmianą środowiska. Często wystarczy rozmowa, jednak czasami trzeba poprosić o pomoc specjalistę z dziedziny psychologii.