Jak dobrać buty do biegania?

29.04.2020

|

Sport

Jak dobrać buty do biegania?

Odpowiednio dobrane buty do biegania to niezwykle istotna kwestia zarówno dla początkujących, jak i dla osób zaawansowanych w tej dziedzinie. Wybierając obuwie, musisz wziąć pod uwagę kilka zasad, które sprawią, że godziny spędzane na joggingu będą nie tylko przyjemne i efektywne, ale także bezpieczne.

Zastanów się gdzie biegasz najczęściej

Pierwszy aspekt, o którym musisz pamiętać podczas zakupów to rodzaj podłoża, po którym biegasz. Jeżeli najczęściej Twoje trasy przebiegają przez leśne, nieutwardzone ścieżki lub przez grząski, nierówny teren, zdecydowanie potrzebujesz obuwia z podeszwą wyprofilowaną, w taki sposób, aby pokonywanie wszelkich dziur i wzniesień było mniej obciążające dla stawów. Z kolei, jeśli najczęściej biegasz po kostce brukowej, asfalcie, żwirze czy betonie musisz wybrać model z dodatkowym usztywnieniem i amortyzacją, który pozwoli Ci utrzymać odpowiednią stabilizację stopy, a przy tym nie dopuści do odbicia pięt czy uszkodzenia kolan.

Rodzaj stopy

Rodzaj stopy to kolejny z czynników determinujących wybór obuwia do biegania. Typy te to neutralna, pronująca i supinująca. Z pewnością warto zapoznać się z tymi terminami, zanim przejdziesz do zakupów. Trzeba uwzględnić także szerokość stopy oraz wysokość podbicia. Czasami zdarza się, że oprócz butów musisz także zakupić odpowiednie wkładki.

Komfort to podstawa

Najważniejsze jest jednak to, w jaki sposób czujesz się w konkretnych butach. Wpływ na to ma na pewno dobór odpowiedniego rozmiaru. Idealne dopasowanie sprawi, że nie będą powstawały otarcia i pęcherze, a także unikniesz wszelkiego rodzaju kontuzji, które mogą wywołać niewygodne buty (np. upadków spowodowanych zbyt długim czubkiem). Mierząc buty pamiętaj, aby mieć na sobie skarpetki, w których najczęściej biegasz, a także aby dobrze przetestować oba buty. Czasami zdarza się, że jeden z nich był już wcześniej przymierzany i jest bardziej rozciągnięty. Istnieje także możliwość, że stopa prawa będzie delikatnie różniła się od stopy lewej rozmiarem. Wtedy należy wybrać większy rozmiar oraz odpowiednie wkładki.

Pierwszy wybór nie zawsze jest najlepszy!

Nie warto także kupować pierwszych butów, które wpadną Ci w oko. Koniecznym jest przetestowanie różnych rodzajów, pochodzących od wielu producentów, ponieważ tylko w ten sposób przekonasz się, w czym jest Ci naprawdę wygodnie. Dodatkowo istotne jest konkretne wypróbowanie obuwia. Oczywiście nie ma możliwości przemierzenia w nim kilku kilometrów, natomiast w sklepie czy po domu musisz pokonać więcej niż dwa kroki, aby mieć pewność, że wybór jest trafiony. Buty do biegania się nie rozchodzą ani nie rozciągną, dlatego musisz poczuć się w nich dobrze już od pierwszej chwili.

Idealne buty do biegania to połowa sukcesu, dlatego wybierz takie, które posłużą Ci przez lata!