Tesco walczy z marnowaniem jedzenia

10.09.2019

|

Sieci handlowe

Tesco walczy z marnowaniem jedzenia

Ze względu na szeroką dostępność produktów na rynku coraz częściej można spotkać zjawisko marnowania jedzenia. Podczas codziennych zakupów ludzie nie zastanawiają się nad tym, co stanie się z żywnością, której nie będą w stanie zjeść. Tesco Polska wyszło naprzeciw takim sytuacjom i w tym roku organizuje 4. edycję ogólnopolskiego programu nazwanego „Od uprawy do potrawy”. Pomysł skierowany jest przede wszystkim do dzieci, które zachęcane są do wzięcia w nim udziału.

Nie marnuj jedzenia – weź udział w programie!

Tegoroczna odsłona programu nieco zmieniła swoje zamierzenia, ponieważ tym razem skupia się na problemie marnowania żywności, przede wszystkim w kontekście postępujących zmian klimatu. Aby wziąć udział w programie należy zarejestrować się poprzez formularz znajdujący się na stronie www.oduprawydopotrawy.pl. Zapisy rozpoczęły się 2 września, ale nadal można dołączyć do akcji organizowanej przez Tesco. Udział w niej gwarantuje liczne darmowe materiały edukacyjne oraz możliwość wzięcia udziału w konkursach z nagrodami.

Dlaczego wyrzucamy jedzenie?

Program skierowany jest przede wszystkim do uczniów zerówek i klas 1-4 szkoły podstawowej. To właśnie najmłodsi często nieświadomie przyczyniają się do marnowania jedzenia. Dzięki badaniom przeprowadzonym dla Tesco w 2015 r. wiadomo, że 13 proc. dzieci w wieku szkolnym wyrzuca dobre jedzenie regularnie, co oznacza pozbywanie się kanapek przynajmniej raz w tygodniu. 83 proc. z nich robi to dlatego, że woli zjeść słodycze kupione w sklepiku zamiast drugiego śniadania przyniesionego z domu, natomiast 70 proc. dzieci wyrzuca jedzenie od rodziców, ponieważ nie przepadają za nim.

Korzyści z przystąpienia do programu

Nauczyciele, którzy zarejestrują się w programie organizowanym przez Tesco otrzymają darmowe materiały edukacyjne do pobrania, dzięki którym będą mogli prowadzić swoje zajęcia. Każdy z pedagogów może założyć własny Klub liczący od 3 do nawet 30 uczniów. Zarejestrowane dzieci muszą promować ideę niemarnowania żywności poprzez swoje działania. 50 Klubów, które zapiszą się jako pierwsze dostaną edukacyjne gry planszowe „Zakupowe Mistrzostwa”.

Ponadto w ramach programu wszystkie Kluby mogą wziąć udział w konkursie zatytułowanym „Ratuję, nie marnuję”. Polega on na zorganizowaniu w szkole obchodów Światowego Dnia Żywności i stworzenia relacji z tego wydarzenia. Wszyscy zainteresowani powinni się spieszyć, ponieważ dzień ten przypada na 16 października. Wygrane Kluby otrzymają bony pieniężne oraz warsztaty edukacyjne z Edukatorami z Banków Żywności.