Jak sprawić, by dzieci nie siedziały cały dzień przed komputerem?

29.07.2020

|

Rodzina

Jak sprawić, by dzieci nie siedziały cały dzień przed komputerem?

Wraz z rozwojem technologii zwiększyła się ilość czasu, którą spędzają przed komputerem zarówno dorośli, jak i dzieci. Szczególnie w przypadku młodych osób jest to duży problem. Jak odciągnąć dziecko od komputera? Jak zorganizować mu czas?

Pozwól dziecku rozwijać swoją pasję

Spędzanie wielu godzin przed komputerem wynika często z faktu, że dziecku brak jest ciekawego zajęcia. Warto więc już od najmłodszych lat pokazywać maluchom świat i pozwalać im na próbowanie różnych nowych rzeczy. Jazda konna, taniec, kółko chemiczne, malowanie, gimnastyka, piłka nożna, akrobatyka, sztuki walki… Możliwości jest mnóstwo. Im wcześniej zaczniesz wskazywać dziecku różne aktywności, którymi może się zająć, tym szybciej znajdzie on swoją pasję, która później odciągnie go od komputera. Nie można liczyć na to, że pociecha sama podejmie się jakiegoś działania. Trzeba w niej to zaszczepić i pozwolić jej wybrać co będzie chciała robić w przyszłości.

Aktywność fizyczna to podstawa

Warto także przekonywać dziecko do uprawiania aktywności fizycznej, która odciągnie je grania w gry komputerowe. Ruch świetnie wpływa na samopoczucie i zdrowie, więc można dzięki temu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Należy jednak pamiętać, że zmuszanie malucha do robienia rzeczy, których nie lubi, nigdy nie da pożądanego efektu. Musicie zatem wspólnie znaleźć dyscyplinę sportu, która mu odpowiada. Może to być tenis, rolki, wyczynowa jazda na rowerze, piłka nożna, karate, taniec, akrobatyka, bieganie czy pływanie. Nie ma znaczenia, którą drogą pójdzie Twoje dziecko. Najważniejsze jest, aby zaszczepiło w sobie miłość do sportu i chętnie go uprawiało.

Spędzaj z dzieckiem czas

Czas spędzony z rodzicami jest dla maluchów największą wartością. Warto więc wygospodarować kilka godzin w tygodniu, które aktywnie spędzimy z dzieckiem. Możecie pójść na basen, wybrać się na wycieczkę w góry lub pograć w gry planszowe. To co będziecie robić, zależy od Waszych preferencji. Chodzi jednak o interakcję, o budowanie relacji oraz o poświęcenie uwagi.

Rodzice muszą ograniczyć czas spędzany przed ekranami

Ostatnią kwestią jest rezygnacja z korzystania z komputera i telefonu przy dzieciach. Oczywiście nie chodzi absolutny zakaz odbierania połączeń czy wysłania służbowego maila. Chodzi o ograniczenie bezmyślnego przeglądania social mediów czy grania w gry komputerowe. Jeśli nie chcesz, aby maluch siedział ciągle przed ekranem, to musisz dać mu dobry przykład. To, co wynosimy z domu, zostaje z nami na zawsze. Warto więc pamiętać, że to rodzice są przykładem. Jeśli zatem prowadzisz aktywny tryb życia, masz znacznie większe szanse, że Twoje dziecko również będzie taki prowadzić, a komputer nie będzie dla niego najbardziej atrakcyjną opcją spędzania czasu.