Co można zrobić w kuchni z pomidorem?

Są soczyste, słodkie i czerwone. Mają dziesiątki odmian i miliony fanów na całym świecie. Na naszych stołach królują przez cały rok, ale to właśnie jesienią możemy rozkoszować się ich najlepszym smakiem. Mowa oczywiście o pomidorach, które są podstawą w naszej kuchni. Pomidory pochodzą z Ameryki Południowej, a Europejczycy mogą się nimi cieszyć, dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. Co ciekawe, kiedyś pomidory uważano za trujące, więc krzaczki pomidorów hodowano tylko dla ozdoby. Na stoły trafiły kilkadziesiąt lat później, dzięki Hiszpanom i Włochom. 

Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę z ich właściwości i wszechstronnego zastosowania. Dietetycy przekonują, że warto jeść pomidory, bo są niezwykle bogate w składniki odżywcze. Zawierają m.in. bardzo dużo potasu oraz sód, miedź, wapń, żelazo czy mangan. Lekarze zalecają też spożycie pomidorów kobietom w ciąży. Wszystko dzięki dużej zawartości kwasu foliowego. Pomidory są też doskonałym źródłem likopenu, czyli przeciwutleniacza, który pomaga zapobiegać nowotworom i zmniejsza ryzyko zawału serca. Co ciekawe, jego przyswajalność zwiększa się w wyniku obróbki termicznej. Oznacza to, że warto sięgać po pomidorowe przetwory, takie jak soki czy passaty. Dietetycy dodają jednak by spożywać je z odrobiną oliwy z oliwek, ponieważ tłuszcz zwiększa przyswajalność likopenu.

Pomidory słyną też z wszechstronnego zastosowania i stanowią podstawę lub jeden ze składników wielu dań. Oczywiście najpopularniejszą potrawą jest zupa pomidorowa. Na polskich stołach podawana jest z ryżem lub makaronem. Hiszpanie podchodzą do zagadnienia nieco inaczej i serwują pomidorówkę na zimno. Drobno pokrojone pomidory łączy się ze świeżym ogórkiem, papryką, czosnkiem, limonką, octem winnym i chlebem. Tak powstaje najsłynniejszy hiszpański chłodnik, czyli gazpacho. Smak tych czerwonych warzyw doceniają także Włosi, którzy chętnie wykorzystują je w swoich daniach. Bez pomidorów nie powstanie ani słynne spaghetti bolognese i sos arrabiata, ani popularna bruschetta, ani żadna prawdziwa pizza. 

Passata, czyli przecier pomidorowy jest też rewelacyjnym dodatkiem do wszelkiego rodzaju sosów, czy zapiekanek. Warto dodać ją do lecza czy caponaty. Podkreśli to smak świeżych warzyw i doda daniu wyrazistości. Przecier pomidorowy doskonale pasuje też do dań mięsnych, takich jak: pulpeciki drobiowe czy gołąbki. Jeśli macie ochotę na odrobinę odmiany i chcecie zachować piękny kształt tego czerwonego warzywa, warto przygotować zapiekane faszerowane pomidory. Do dania świetnie pasuje kasza gryczana, cukinia, czosnek i oregano. Nadzienie zależy od waszej fantazji.

Kategorie

Ostatnie wpisy

    Aktualne wiadomości handlowe sieci